PhoneGap چیست؟

PhoneGap چیست

PhoneGap ابتدا توسط شرکت Nitobi تولید شد و به شرکت Adobe  فروخته شد. سپس Adobe برای ارائه خدمات بهتر آن را در اختیار شرکت Apache قرار داد. این پلت فرم یک فریم ورک مردم پسند در حد متوسط برای برنامه نویسی اپلیکیشن های ترکیبی یا همان Hybrid Application است. PhoneGap یک منبع توزیع باز(open source) از فریم ورک Cordova است. با این پلت فرم شما میتونید با استفاده از مهارت های برنامه نویسی طراحی وب یک اپلیکیشن ترکیبی برای موبایل بوسیله HTML5 و CSS3 و Java script در پلت فرم چند رسانه ای طراحی کنید.

PhoneGap سازگار با سیستم عامل های مختلف

بر خلاف بعضی پلت فرم ها که قابلیت سازگاری با سیستم عامل های مختلف را ندارند،این پلت فرم میتونه یک برنامه ترکیبی برای سیستم عامل های مختلف از جمله Android ، ios ، Windows phone ،  Blackberry و حتی Tizen بسازه.در این پلت فرم شما همچنین میتونید با استفاده از API های خوبی که ارائه میشه به دوربین گوشی یا GPS و یا چیز های دیگر گوشی کاربر دسترسی داشته باشید و کد بزنید.

phonegap - عکس1

زمانی که PhoneGap نم پس میده

یکی از مهمترین عیب ها یا همان نارسایی های این پلت فرم آن است که کارایی اپلیکیشن های ساخته شده با این پلت فرم به عنوان یک پلت فرم هیبریدی نسبت به پلت فرم های Native کم است. دیگر عیب قابل روئیت این پلت فرم که برای برنامه نویسان مشکل ایجاد کرده، عدم پشتیبانی از تمام قابلیت های سیستم عامل می باشد(مثلا سیو کردن Contact ها در ios در تمام نسخه ها کار نمیکنه)

مزایای استفاده از PhoneGap

یکی از مهم ترین ویژگی ای این پلت فرم اینه که شما برا استفاده ازش نیازی به یاد گیری دانش زبان های Native ندارید. یه ویژگی دیگه این پلت فرم اینه که توسط تمام پلت فرم های موجود پشتیبانی میشه. اما مهمترین ویژگیش اینه که شما با استفاده از Bootstrap  میتونید برای صفحه نمایش هابی مختلف UI طراحی کنید.

استارت یاد گیری PhoneGap چگونه است.

مراجع مختلفی برای یاد گیری PhoneGap  وجود داره که مهم ترین آن ها همون سایت فون گپ است.شما در این سایت می تونید با استفاده از معلوماتی که از برنامه نویسی بوسیله HTML5 و CSS3 دارید یک اپلیکیشن طراحی کنید. همچنین شما میتونید از دو فریم ورک IONIC و Mobile Angular UI برای ساخت راحت تر اپلیکیشن استفاده کنید.