Node js چیست؟

فروردین 13, 1397     میثم عبداللهی    

Node js

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. مبحث مورد بررسی امروز، صحبت درمورد یک محیط اجرایی سمت سروره و اون چیزی نیست جز نود جی اس. Node js  یک محیط اجرایی سمت سرور متن باز و چند سکویی برای زبان جاوا اسکریپته. هدف اول استفاده از جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان اسکریپت نویسی سمت کاربر اینه که اسکریپت های نوشته شده با جاوا اسکریپت درون صفحات HTML جایگذاری میشن و سپس این اسکریپت ها توسط یک موتور جاوا اسکریپت در مرورگر وب کاربر پردازش میشه. Node js امکان استفاده از جاوا اسکریپت رو برای نوشتن اسکریپت های سمت سرور نیز فراهم میکنه تا با استفاده از اون بشه صفحات وب پویا رو قبل از فرستادن اون به مرورگر کاربر تولید کرد.

Node js چیست؟

Node js پلتفرمیه بر مبنای موتور جاوا اسکریپت کروم که به منظور ایجاد برنامه های سریع و گسترش پذیر به وجود اومده. Node js از مدل رویدادگرا و غیر مسدود کننده (non-blocking) برای انجام عملیات I/O بهره می بره. از این ‌رو Node js یک پلتفرم سبک و کارا برای پیاده سازی برنامه های Real-time و مبتنی بر داده است که می تونن به راحتی در سرورهای نامتمرکز اجرا بشن.

گذری بر درون

Node js امکان ساخت وب سرور ها و ابزار های شبکه رو با استفاده از زبان جاوا اسکریپت و مجموعه ای پیمانه ها که قابلیت های پایه ای رو عرضه میکنن، در اختیار استفاده کنندگان قرار میده. رابط برنامه نویسی کاربردی ای (API) که پیمانه های نود جی اس از اون استفاده میکنن به نحوی طراحی شده تا پیچیدگی نوشتن برنامه های کاربردی سمت سرور رو کاهش بده. برنامه های کاربردی نوشته شده در نود جی اس در سیستم عامل های Linux، Mac OS، Microsoft ،Windows، NonStop و سرور های Unix قابل اجراست. شما میتونین این برنامه ها رو علاوه بر جاوا اسکریپت در کافی اسکریپت (CoffeeScript) و تایپ اسکریپت (TypeScript) یا هر زبان دیگری که قابلیت ترجمه به جاوا اسکریپت رو داره، استفاده کنین.

Node Js-عکس1

Node js پلی برای راحتی برنامه نویسان

از جایی که نود جی اس امکان برنامه نویسی رویداد محور رو به سرور های وب عرضه میکنه پس امکان توسعه وب سرور های سریع در جاوا اسکریپت رو فراهم میکنه. با Node js توسعه دهندگان قابلیت توسعه سرور هایی با مقیاس پذیری بالا رو بدون استفاده از ریسه ها(Threads) و تنها با استفاده از مدل ساده شده برنامه نویسی رویداد محور و استفاده از بازخوان ها دارن. با توجه به حرف های گقته شده میتوان نتیجه گرفت نود جی اس پلی است میان راحتی استفاده از یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی و قدرت برنامه نویسی شبکه ای در Unix.

بازار مورد استفاده Node js

پلت فرم نود جی اس برای ساخت اپلیکیشن در زمینه های تجارت الکترونیک، شبکه های اجتماعی، سرویس های بلادرنگ و جریان داده ها مورد استفاده قرار میگیره. بع نوان چند مثال از برنامه های که از این برنامه استفاده کردن میشه Walmart و Microsoft و Yahoo و Google نام برد.

یادگیری

برای شروع یادگیری نود جی اس شما باید یه دانش پیش زمینه ای درباره جاوا اسکریپت و کار با اون داشته باشین تا بتونین بهره کافی رو ازش ببرین. از مرجع اصلی سایت نود جی اس نیز میتونین به عنوان معتبر ترین منبع آموزش و یادگیری استفاده کنین و ازش لذت ببرین. همچنین لازم به ذکره بهتون بگم بزودی آموزش های مربوط به نود جی اس درون سایت نیز قرار گرفته خواهد شد.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*