Lumen چیست؟

فروردین 22, 1397     میثم عبداللهی    

Lumen

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. مبحث مورد بحث ما امروز درباره یکی از میکرو فریم ورک های نوشته شده بر اساس زبان PHP است. میکرو فریم ورک Lumen نوشته شده بر مبنای Laravel است که برای برپایی میکرو سرویس ها و API ها ساخته شده. با توجه به اینکه Lumen خلاصه شده ی Laravel است، وقتی پروژه ای رو با Lumen میسازید، میتونین اون رو بدون تغییر در پروژه جدید لاراول کپی کرده و استفاده کنین.

Lumen چیست؟

توسعه دهندگان Laravel  با کوچک کردن فوتپرینت ها و حذف کلاس های کم کاربرد، تعداد درخواست بر واحد زمان این فریم ورک رو بسیار بالا بردند و میکرو فریم ورک Lumen رو معرفی کردند که قابلیت رقابت با میکرو فریم ورک های چابکی مثل Slim  رو داره. البته در این میکرو فریم ورک ویژگی های اصلی لاراول مثل پایگاه داده، ویو، احراز هویت و … نیز در دسترس هستند و با وجود بهبود چشمگیر سرعت، همچنان توانایی های یک فریم ورک کامل رو حفظ کرده.

مسیر یابی در Lumen

در این میکرو فریم ورک از مسیریاب (Router) های Symfony  استفاده نشده و از یک مسیریاب سریع تر به اسم FastRoute استفاده میشه که البته برخی قابلیت های مسیریاب Symfony رو نداره ولی در عوض سریع تره و سرعت اجرایی بالاتری داره.

سریع بودن Lumen

در سایت لاراول ادعا شده که میکرو فریم ورک Lumen سریع ترین فریم ورک موجود در بازاره و سریع ترین API ها رو میشه با کمک این فریم ورک ارائه کرد. از نظر سرعت نمیشه با Laravel برنامه ای رو نوشت که سرعت اون در همون برنامه که با استفاده از Lumen نوشته شده، بیشتر باشه. یکی از دلایلی که این فریم ورک دارای سرعت بالایی است، غیر فعال بودن بسیاری از امکانات است و اگر شما مایل به استفاده از اون ها هستین برای استفاده از اون ها باید در تنظیمات پروژه اون ها رو فعال کنین.

Lumen- عکس1

درخواست ها و پاسخ ها در Lumen

دریافت مقادیر از درخواست (Request) های کاربران نیز مشابه لاراوله. شما میتونین از تابع Request و یا شی ای از Request کمک بگیرین تا به اطلاعات درخواست کاربر درسترسی داشته باشین. در لومن تابع response و کلاس Response مثل لاراول هستند و میتونین انواع پاسخ های سفارشی رو در فرمت های مختلفی تولید کنید و پاسخ ساخته شده رو به کاربر برگردونین.

کجا استفاده میشه؟

با Lumen سرویس ها و API های وب رو خیلی سریع پیاده سازی کنین و همچنین سرعت بالاتری رو از سرویس خود انتظار داشته باشین و اون هم به دلیل حذف شدن تعداد زیادی از کامپوننت های مورد استفاده در لاراوله. لومن همچنین برای ساختن API های JSON گزینه ی خیلی خوبیست و برای این کار بهینه شده است، مخصوصا اگر سیستم شما تنها نیازمند این مورد باشه و ابزار های یک وب اپلیکیشن فول استک برای شما بی استفاده باشه و بدردتون نخوره.

استارت یادگیری

یه خبر خوب برای کسایی که با فریم ورک Laravel کار کردن اینه که کار کردن با Lumen براشون خیلی راحته و اون هم به دلیل محیط برنامه نویسیه مشابه شونه. اگه قصد دارین یادگیری این فریم ورک رو شروع کنین میتونین به سایت اصلی Lumen (برای ورود به سایت کافیه اینجا کلیک کنین) مراجع کنین و آموزش های لازم رو اونجا فرا بگیرین.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

One thought on “Lumen چیست؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*