CodeIgniter چیست؟

فروردین 25, 1397     میثم عبداللهی    

CodeIgniter

با سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره یکی از فریم ورک های نوشته شده بر اساس زبان PHP براتون مطلب بزارم. فریم ورک CodeIgniter یک فریم ورک PHP قوی است. این فریم ورک برای برنامه نویسانی ساخته شده که نیاز به ابزارک های ساده و ظریف برای ایجاد برنامه های کاربردی وب کامل (Full-Featured Web Applications) دارند.

شناسنامه

CodeIgniter یک چارچوب نرم افزاری تحت وب متن بازه که برای ساخت وب گاه های پویا به کار میره. این فریم ورک که با زبان PHP نوشته شده، کار توسعه نرم افزار رو در سنجش با کد نویسی از آغاز شتاب میده. این سرعت بخشی توسط کتابخونه های این فریم ورک انجام میشه که بسیاری از اون ها، کار های رایج رو به سادگی انجام میدن. این فریم ورک بر اساس مدل معماری MVC  طراحی و ساخته شده. اولین ورژن CodeIgniter در سال 2006 و آخرین ورژنش در سال 2015 منتشر شد.

مدل MVC در CodeIgniter

فریم ورک CodeIgniter بر اساس مدل معماری MVC طراحی شده و از قواعد و قوانین اون پیروی میکنه. در این فریم ورک کلاس های کنترل کننده بخش کوچکی از توسعه رو برعهده دارن و مدل ها و نمایش ها اختیاری هستن. این فریم ورک همچنین میتونه از کنترل کننده سلسله مراتبی مدل HMVC (که این اجازه رو میده تا توسعه دهندگان برای حفظ گروه بندی مدل شده از کنترلر، مدل ها و نمایش مرتب در قالب فرعی Sub-directory استفاده کنن) استفاده کنه.

سورس کد ها و مجوز ها

کد منبع CodeIgniter در GitHub نگهداری میشه و به عنوان پیش نمایش، نسخه 3.0rc این فریم ورک که دارای گواهی منبع باز با مجوز از MIT License است، مورد استفاده قرار میگیره. نسخه های قبل از 3.0.0 این فریم ورک تحت مجوز منبع باز Apache/BDS-style فعالیت میکردن و سرانجام در سال 2011 تصمیم بر تغییر مجوز به مجوز OSL شد که موجب برخی اختلافات در جامعه شد. مهم ترین ناسازگای بوجود اومده، در مورد ناسازگاری GPL مجوز جدید بود، اما رفته رفته این مشکلات کمتر شد و فریم ورک CodeIgniter بیشتر مورد توجه برنامه نویسان قرار گرفت.

CodeIgniter-عکس1

کار با پایگاه داده در CodeIgniter

در این فریم ورک شما میتونین چند یایگاه داده رو به صورت همزمان پشتیبانی کنین. همچنین در این فریم ورک امکان دستیابی به پایگاه داده از طریق Active record pattern  فراهم شده و شما از طریق این مدل میتونین با پایگاه داده کار کنین.

ویژگی های متمایز

در این فریم ورک ویژگی هایی وجود داره که هنوز در بعضی فریم ورک ها به طور پیش گزینه ارائه نشده. امنیت و پالایش XSS، کلاس بار کننده فایل، کلاس FTP، بومی سازی، صفحه بندی، رمز گذاری داده ها، کلاس تقویم، کلاس رمزگذاری، کلاس XML-RPC به عنوان چند مثال از این ویژگی های خاص هستند.

استارت یادگیری

چنانچه علاقه به کار با فریم ورک های PHP دارین میتوین از فریم ورک CodiIgniter نیز استفاده کنین. برای یادگیری این فریم ورک منابع مختلفی وجود داره ولی من به شما مرجع اصلی سایت (برای ورد به سایت کافیه اینجا کلیک کنین) رو پیشنهاد میکنم.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*