تفاوت UI و UX

اردیبهشت 8, 1397     میثم عبداللهی    

UI و UX

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در مقالات قبلی هر کدوم از مباحث UI و UX رو به طور مفصل بررسی کردم. در این مقاله نیز قصد دارم تفاوت این دو رو براتون بیان کنم. در ابتدا مفهوم هر کدوم از این اصطلاحات رو بهتون میگم و در نهایت به بررسی تفاوت های اون ها می پردازم.

UI چیست؟

UI  مخفف واژه User Interface است که اون رو در زبان فارسی با عنوان رابط کاربری میشناسیم. UI عموما به طراحی و نوع صفحه بندی می پردازه. یکپارچه سازی سبک طراحی و چینش عوامل پروژه های طراحی سایت یا سایر نرم افزار ها، وظیفه اصلی UI کار است. شخص UI کار تصمیم میگیره که چه المانی در چه قسمت از صفحه و با چه نوع طراحی در طرح قرار بگیره تا بتونه زیبایی خود رو به دیدگان مخاطب خود بنشاند. در طراحی UI به روانشناسی رنگ ها، نوع چیدمان، نحوه نمایش خطاها و … پرداخته میشه و به طور کلی ظاهری که هر از هر سایت توسط مخاطب دیده میشه، تحت عنوان UI یا رابط کاربری تلقی میشه.

UX چیست؟

UX یا User Experience شامل رفتار، حالات و احساسات کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص میشه. تجربه کاربر شامل جنبه های علمی، تجربی، موثر، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان User Experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتار ها و اجرا ها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از اون اطلاق میشه.

روند کار

همون طور که میدونین ما برای ساخت یک وب سایت یا اپلیکیشن تنها مواد اولیه داریم که همون محتوا است. حال باید این محتوا رو به نحوی در اختیار کاربر خود قرار بدیم و اینجاست که طراحی UX یا همون تجربه کاری وارد میشه. او درباره مشتریان تحقیق خواهد کرد تا نیاز های اون ها رو بشناسه، سپس مشخص خواهد کرد که معماری صفحات، نقشه سایت و المان های مختلف به چی شکلی خواهند بود. بعد کار طراح UI یا همون رابط کاربری شروع خواهد شد. او این طرح اولیه رو برخواهد داشت و اون رو به واقعیت نزدیک خواهد کرد، که تمام مسئولیت های طراحی، انتخاب رنگ و …. به عهده او خواهد بود.

UI و UX-عکس 1

تفاوت های UI و UX

با یک مثال به تفاوت UI و UX می پردازم، فکر کنید قرار است دکمه  ضربدر قرمز رنگ پنجره (My Computer) را طراحی کنیم، انتخاب رنگ قرمز و نماد ضربدر مربوط به UI می باشد، در اینجا استفاده از رنگ سبز و دکمه به اضافه معنی اشتباهی رو می رسونه. بعد از طراحی UI نوبت به انتخاب یک مکان برای دکمه Close می رسه تا کاربر با اون راحت کار کنه که به اون UX گفته میشه، اگر ما دکمه رو وسط صفحه قرار بدیم، کاربر به کرات اشتباهاٌ روی اون کلیک میکنه و حس بدی به او منتقل میشه، پس بهتره مکان مناسب تری برای اون انتخاب بشه که کاربر در صورت لزوم به اون قسمت بره. طراحی UI یک محصول بیشتر به سلیقه ی طراح بستگی داره، در حالی که در طراحی UX باید سلیقه، عواطف و فرهنگ کاربران رو در نظر گرفت.

تقدم UX بر UI

طراحی UX مقدم بر طراحی UI واقع میشود. زیرا ابتدا بایستی تحقیق کنید، طرح های مختلف رو بکشید و جریان های کاری متداول رو در نظر بگیرین، سپس زمانی که این کار ها رو انجام دادین، بایستی بر روی طراحی رابط کاربری کار کنید تا تمامی این بخش ها رو کنار هم قرار بدین تا یک محصول زیبا و به خوبی طراحی شده، شکل بگیرد.

نتیجه گیری

در ساخت یک وب سایت یا اپلیکیشن طراحی UI و UX مکمل یکدیگر شناخته میشن و سایتی یا اپلیکیشنی کامله که این دو رو در کنار هم داشته. پس اگه خواهان پیشرفت برنامتون هستین، باید براش UI و UX خوبی رو نظر بگیرین و مطمئن باشین که با این کار در مدت زمان کوتاهی پیشرفت چشم گیری خواهید کرد. یکی از سایت های معروف طراحان سایت Dribble که شما میتونین برای طراحی هاتون از اون کمک بگیرین (برای ورود به سایت اینجا کلیک کنین).

دسته‌بندی‌ : بلاگ

One thought on “تفاوت UI و UX”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*