Git چیست؟

اردیبهشت 11, 1397     میثم عبداللهی    

گیت

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام یکی از ابزار های برنامه نویسی رو بهتون معرفی کنم. این محیط برنامه نویسی بیشتر به درد گروه های برنامه نویسی که روی یک پروژه مشترک کار میکنن، میخوره. با استفاده از Git برنامه نویسای داخل یک پروژه، میتونن روی پروژه تغییر ایجاد کنن و قسمت تغییر داده شده توسط اون ها به اسم خودشون در پروژه ذخیره میشه و بقیه نیز اطلاع پیدا میکنن که بخش مذکور توسط چه کسی تغییر داده شده و چه تغییری نیز اعمال شده. با Git مدیریت روی پروژه های برنامه نویسی گروهی راحت تره و برنامه نویسان به راحتی میتونن با هم ارتباط برقرار کنن.

Git چیست؟

گیت یک سیستم کنترل نسخه برای ردیابی تغییرات در فایل های رایانه ای و هماهنگ سازی کار بر روی اون فایل ها در بین چند نفر است. این محیط عمدتا برای مدیریت کد منبع در توسعه نرم افزار استفاده میشه، اما میتونه برای ردیابی تغییرات در هر مجموعه ای از فایل ها استفاده بشه. Git به عنوان یک سیستم کنترل بازنگری توزیع شده، به سرعت، یکپارچگی داده ها و پشتیبانی از جریان های غیر خطی توزیع شده است. Git توسط Linus Torvalds در سال 2005 برای توسعه هسته لینوکس ایجاد شد.

طراحی

گیت در ابتدا به عنوان یک موتور کنترل سیستم نسخه کنترل در سطح پایین طراحی شده بود. پروژه Git اصلی تا به امروز تبدیل به یک سیستم کنترل نسخه کامل شده که به طور مستقیم قابل استفاده است. طراحی Git ترکیبی از تجربه توروالدز با لینوکس در حفظ یک پروژه گسترده توسعه یافته است. این محیط از انشعاب سریع و ادغام پشتیبانی میکنه و شامل ابزار های خاصی برای تجسم و مرور سابقه توسعه غیر خطی میشه.

پیاده سازی

Git ابتدا در لینوکس توسعه یافت ولی اکنون در اکثر سیستم عامل های اصلی از جمله ویندوز، MacOS و Solaris پشتیبانی میکنه. اولین پورت گیت ویندوز در ابتدا یک چارچوب شبیه سازی لینوکس بود که نسخه لینوکس رو میزبانی می کرد. برای پیاده سازی Git میتونین از Github استفاده کنین که مقاله مربوط به اون بزودی درون سایت قرار میگیره.

Git- عکس 1

سرور گیت

همون طور که Git یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده است، میشه اون رو به عنوان یک سرور از جعبه استفاده کرد. نرم افزار سرور اختصاصی گیت سرور، در میان ویژگی های دیگر، به اضافه کردن کنترل دسترسی، نمایش محتویات مخزن گیت از طریق وب و کمک به مدیریت مخازن متعدد می پردازه. Git مکانیزم های کنترل دسترسی رو فراهم نمیکنه، ولی برای کار با ابزار های دیگه که در کنترل دسترسی طراحی شده اند، ساخته شده.

مزایا

نرم افزار کنترل نسخه به شما این اجازه رو میده تا نسخه های مختلفی از پروژه ی خودتون داشته باشین و گزارشی نیز از تغییرات اعمال شده بر روی پروژه به شما میده. با این سرویس به سادگی میتونین هر موقع که خواستید کد های قبلی رو برگردونین، این امکان وقتی که پروژه با مشکل بزرگ برخورد کرده، بسیار کارآمد خواهد بود. گیت همچنین در پروژه هایی که توسعه دهندگان بیشتر از یک نفر باشند، مورد استفاده قرار میگیره.

یادگیری

اگه دوست دارین در پروژه های برنامه نویسی گروهی خودتون کمتر با مشکل مواجه بشین و همکاری و تعامل بیشتری با هم دیگه داشته باشین، من به شما توصیه میکنم که از Git استفاده کنین. برای یادگیری این محیط نرم افزاری میتونین از منابع مختلف استفاده کنین ولی من بهتون استفاده از مرجع اصلی سایت (برای ورود به سایت کافیه اینجا کلیک کنین) رو پیشهاد میدم.

در ضمن در اخر این خبر بهتون بدم در اینده ای نزدیک دوره آموزش کار با Git و Github بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*