پروتکل HTTP چیست؟

پروتکل HTTP

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره پروتکل HTTP براتون مطلب بزارم و اصلا این که چی هست و چیکار میکنه. پروتکل HTTP (پروتکل انتقال ابر متن) یک پروتکل لایه کاربرد برای سیستم های توضیع شده است که در ادامه به توضیح مفصل درباره اون می پردازیم.

پروتکل HTTP چیست؟

HTTP پایه و اساس برقراری ارتباط داده برای وب جهانی (World Wide Web) است. Hypertext متن ساختار است که از لینک های منطقی بین گره های حاوی متن استفاده میکنه وHTTP پروتکل تبادل یا انتقال Hypertext هاست. پروتکل HTTP به عنوان یک پروتکل پرسش- پاسخ در مدل محاسبات کاربر- سرور عمل میکنه و برای اجازه دادن به عناصر شبکه های محدود برای بهبود یا فعال کردن ارتباطات بین کاربران و سرور ها طراحی شده است.

نشست HTTP

یک جلسه یا نشست HTTP یک دنباله از معاملات درخواست پاسخ به شبکه است. یک سرویس دهنده HTTP با ایجاد یک پروتکل کنترل انتقال یا همون TCP (جهت آشنایی بیشتر با پروتکل TCP کافیه اینجا کلیک کنین) به یک پورت خاص در یک سرور درخواست را آغاز می کند و در ادامه یک سرور HTTP که در پورت مذکور گوش می دهد، منتظر پیام درخواست مشتری است و به آن پاسخ می دهد. بدنه این پیام به طور معمول از منابع درخواست شده است.

تایید هویت HTTP

HTTP چندین روش تایید اعتبار از قبیل احراز هویت پایه دسترسی و تایید هویت دسترسی رو فراهم میکنه که از طریق مکانیزم واکنش چالش عمل میکنه که به موجب اون سرور قبل از خدمت به محتوای درخواستی، اون ها رو شناسایی و حل میکنه. HTTP یک چارچوب کلی برای کنترل دسترسی و احراز هویت فراهم میکنه.

روش های درخواست

پروتکل HTTP روش های مختلفی رو تعریف کرده که هر کدام به منظور نشان دادن اقدام مورد نظر در مورد منابع مشخص شده اند. این منابع نشان می دهند که آیا داده های قبلی یا داده هایی که به صورت پویا تولید می شوند، بستگی به اجرای سرور دارند یا خیر. در ادامه درباره هر کدام از روش ها به بحث خواهیم پرداخت.

GET

روش GET درخواست نمایندگی از منابع مشخص شده را درخواست می کند. درخواست هایی که از GET استفاده می کنند باید داده ها را بازیابی کنند و نباید اثر دیگری داشته باشند.

HEAD

روش HEAD درخواست پاسخ مشابه با درخواست GET اما بدون پاسخ Body است. این روش برای بازیابی متا اطلاعاتی که در هدر های پاسخ نوشته شده اند، مفید است.

POST

روش POST درخواست میکنه که سرور، موجودیت محصور شده در درخواست رو به عنوان زیر مجموعه ی جدیدی از منابع شناسایی شده توسط URL بپذیرد. اطلاعات ممکن است از روش POST استفاده کنند.

PUT

روش PUT درخواست میکنه که نهاد محصور تحت URL ارائه شده، ذخیره بشه. اگر URL به یک منبع موجود در گذشته اشاره کنه، اون رو تغییر داده است و اگر URL به یک منبع موجود اشاره نکنه، سرور میتونه منبع رو با اون URL ایجاد کنه.

DELETE

روش DELETE منبع مشخص شده رو حذف میکنه.

TRACE

روش TRACE درخواست پذیرفته شده رو انتخاب میکنه به طوری که مشتری میتونه ببینه چه تغییراتی توسط سرور انجام گرفته.

OPTIONS

روش OPTIONS پروتکل HTTP ای رو که سرور برای URL مشخص کرده رو پشتیبانی میکنه.

CONNECT

روش CONNECT اتصال درخواست رو به یک تونل TCP/IP شفاف تبدیل میکنه و معمولا برای تسهیل ارتباطات رمز گذاری شده مورد استفاده قرار میگیره.

PATCH

روش PATCH تغییرات جزئی رو به یک منبع اعمال میکنه.

هر کدوم از روش های گفته شده با توجه به شرایط و نیاز ها مورد استفاده قرار میگیره.

کد های وضعیت

خط اول پاسخ HTTP خط وضعیت است و شامل یک کد وضعیت عددی (مثل 404) و یک عبارت دلیل منطقی (مثل Not Found) است. کد وضعیت HTTP عمدتا به پنج گروه تقسیم میشوند تا توضیحات بهتر در مورد درخواست و پاسخ ها بین مشتری و سرور بدهند. این گروه ها عبارتند از:

Information 1XX

Successful 2XX

Redirection 3XX

Client Error 4XX

Server Error 5XX

در مقالات بعدی درباره هر کدام از این گروه ها به طور مفصل بحث خواهیم کرد.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*