مقایسه کتابخانه Glide و Picasso

مرداد 13, 1397     میثم عبداللهی    

مقایسه کتابخانه Glide و Picasso

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره مقایسه کتابخانه Glide و Picasso براتون مطلب بزارم. برای مقایسه کتابخانه Glide و Picasso ابتدا اون ها رو تعریف می کنیم، سپس در معیار های مختلفی از جمله اندازه و روش تعداد، Syntax، ذخیره دیسک، حافظه و زمان بارگذاری تصویر با هم مقایسه می کنیم.

کتابخانه Glide

کتابخانه Glide  بسیار سریع است و مکانیزم ذخیره سازی خوبی دارد. شاید دارای بهترین مکانیزم ذخیره سازی در بین کتابخانه های بارگذاری تصاویر در اندروید باشد. Glide همچنین از حافظه بیشتری نسبت به Fresco  استفاده می کند. به طور پیش فرض ازRGB-565  استفاده می کند و از این رو تصویر بارگذاری شده کمی فرسوده می شوند. اما می توان آن را به راحتی به ARGB-8888  پیکر بندی کرد.

کتابخانه Picasso

Picasso  برای استفاده بسیار ساده است و از طریق برخی از تنظیمات می توان از آن برای بارگذاری سریع تر تصاویر استفاده کرد. با استفاده از این کتابخانه می توانید تصاویر در اندازه های مختلف را مشاهده کنید، اما تصاویر را در اندازه های مختلف نمی توانید ذخیره کنید. نکته جالب این است که برای بارگذاری تصاویر از حافظه بزرگ استفاده می کند و از این رو تعداد زیادی از OOM  ها را با ان دیده ایم. اگر تعداد زیادی از تصاویر با وضوح بالا را بارگذاری کرده اید، به شما توصیه نمی شود که از این کتابخانه استفاده کنید و میتونید از دیگر کتابخانه های بارگذاری تصاویر در اندروید استفاده کنید.

اگر مایلید بیشتر درباره این دو کتابخانه و دیگر کتابخانه های بارگذاری تصاویر در اندروید بدونید کافیه اینجا کلیک کنید.

مقایسه کتابخانه Glide و Picasso

اندازه و روش تعداد

بعد از مقایسه اندازه فایل jar در هر دو کتابخانه، در میابیم که کتابخانه Glide تقریبا 3.5 برابر بزرگتر از اندازه کتابخانه پیکاسو است. پیکاسو 849 روش شمارش دارد در حالی که Glide مجموع 2678 روش را داراست. اگر مایلید از Glide استفاده کنید باید ProGuard را فعال کنید.

Syntax

هر دو کتابخانه تقریبا دارای Syntax یکسانی هستند اگر شما می خواهید به سادگی تصویر را از URL بارگذاری کنید و آن ها را در نمای تصویر نشان دهید. هر دو از انیمیشن های محو و محصول مرکزی پشتیبانی می کنند. شما همچنین می توانید تصویر حفره یا سوراخ را چه در حالی که تصویر در حال بارگذاری است و یا چه در حالی که بارگذاری تصویر با شکست مواجه شده است، اضافه کنید. یکی از چیز هایی که Glide غالب است، این است که طوری طراحی شده تا با چرخه عمر فعالیت و قطعه نیز کار کند.

حافظه

به طور پیش فرض Glide از تنظیمات RGB-555 استفاده می کند در حالی که پیکاسو تصاویر را در ARGB-8888 یارگذاری می کند تا بیت مپ را در حافظه بارگذاری کند. در تصویر زیر گراف مصرف حافظه بارگذاری تصویر در Glide و Picasso نمایش داده شده است. با نگاه کردن به این نمودار در میابیم که Glide حافظه بیشتری نسبت به Picasso داراست.

مقایسه کتابخانه Glide و Picasso- عکس 1

ذخیره دیسک

هر دو کتابخانه از ذخیره تصویر در دیسک پشتیبانی می کنند. آن ها تصاویر را از نشانی اینترنتی دانلود می کنند و با کشیدن ان ها تصاویر را بر روی دیسک ذخیره می کنند. اما تفاوت اینجاست که چگونه تصاویر را در حافظه پنهان ذخیره می کنند. پیکاسو تصویر را بارگیری می کند و تصویر کامل را در حافظه پنهان ذخیره می کند و هر بار که ما از همان تصویر در خواست می کنیم، تصویر را کامل باز می کند و تغییر می دهد تا به ImageView در زمان واقعی برسد. اما در طرف دیگر Glide تصویر را از آدرس داده شده بارگیری می کند، اندازه ان را به اندازه تصویر نمایش تغییر می دهد و آن را در حافظه دیسک ذخیره می کند.

زمان بارگذاری تصاویر

هنگامی که ما سعی می کنیم یک تصویر را از URL بارگذاری کنیم، هر دو کتابخانه کش های محلی خود را بررسی می کنند و اگر تصویر در حافظه نهان وجود داشته باشد، تصویر را از URL بارگیری می کنند. در بعد از مقایسه کتابخانه Glide و Picasso در بارگیری تصاویر از URL به این موضوع پی میبریم که پیکاسو در بارگیری تصویر از اینترنت بسیار سریع تر از Glide است. شاید این امر به دلیل این است که بعد از بارگیری تصویر پیکاسو مستقیما تصویر کامل را به حافظه می دهد در حالی که Glide تصویر را به ابعاد ImageView تغییر می دهد.

در این مقاله به مقایسه کتابخانه Glide و Picasso در زمینه های مختلفی پرداختیم و دیدم هر کدام از این دو کتابخانه در زمینه ای شاخص تر و برتر است و هر دو تقریبا در سطح یکسانی قرار دارند. چنانچه دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره این دو کتابخانه بدست بیارید، میتونید اینجا کلیک کنید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*