ReactiveX چیست؟

مرداد 15, 1397     میثم عبداللهی    

ReactiveX

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره ReactiveX براتون مطلب بزارم. ReactiveX یک API برای برنامه نویسی ناهمزمان با جریان های قابل مشاهده است.

ReactiveX چیست؟

ReactiveX یک کتابخانه برای ساخت برنامه های مبتنی بر رویداد با استفاده از توالی قابل مشاهده است. این کتابخانه الگوی مشاهده کننده را برای پشتیبانی از توالی داده ها و یا رویداد ها گسترش می دهد و عملگرهایی را اضافه می کند که به شما اجازه می دهد تا توالی ها را با هم ترکیب کنید و در نهایت نگرانی هایی را در مورد چیز هایی مانند Thread-Safety و Synchronization و مسدود کردن I/O از بین می برد.

برنامه ریزی فعال

ReactiveX مجموعه ای از اپراتور ها را فراهم می کند که به شما اجازه می دهد تا فیلتر، انتخاب، تبدیل، ترکیب و ترکیب مشاهدات را مشاهده کنید. شما می توانید کلاس قابل مشاهده را به مثابه فشار معادل Iterable فکر کنید، که یک کشش است. با استفاده از یک Iterable، مصرف کننده ارزش ها و بلوک های موضوع را تا زمانی که آن مقادیر وارد شوند، از تولید کننده می گیرد.

موارد استفاده

ReactiveX در موارد مختلفی از جمله زبان های های برنامه نویسی، پلت فرم ها، فریم ورک ها و جوامع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم.

زبان های برنامه نویسی

همان طور که گفته شد از این کتابخانه در زبان های مختلف برنامه نویسی استفاده می شود که به طور مثال می توان به موراد زیر اشاره کرد.

  • در زبان Java تحت عنوان RxJava مورد استفاده قرار میگیرد.
  • در زبان JavaScript تحت عنوان RxJS مورد استفاده قرار میگیرد.
  • در زبان C# تحت عنوان Rx.NET مورد استفاده قرار میگرد.
  • در زبان Kotlin تحت عنوان RxKotlin مورد استفاده قرار میگیرد.

این زبان ها چند نمونه از زبان های برنامه نویسی شاخص بود که در آن ها ReactiveX مورد استفاده قرار گرفته است. اگر مایلید بیشتر درباره این زبان ها بدونید کافیه به مرجع اصلی مراجعه کنید.

فریم ورک ها و پلت فرم ها

ReactiveX همچنین در فریم ورک ها و پلت فرم های مختلف نیز مورد استفاده قرار میگیرد که به عنوان مثال می توان به RxNetty و RxAndroid و RxCocoa اشاره کرد.

جوامع

ReactiveX در جوامع مختلف از جمله GitHub، Twitter، Microsoft و NETFLIX نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یک اشتباه

ReactiveX گاهی اوقات برنامه نویسی واکنشی کاربردی نامیده می شود اما این یک اشتباه است. ریکتیو ایکس ممکن است عملکردی و واکنش پذیر باشد، اما برنامه نویسی واکنشی کاربردی کاملا متفاوت است. یک نقطه اصلی تفاوت این است که برنامه نویسی واکنشی کاربردی بر روی مقادیری است که به طور مداوم در طول زمان تغییر می کنند، در حالی که ReactiveX بر روی مقادیر گسسته ای که در طول زمان منتشر می شوند، عمل می کند.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد ReactiveX یک کتابخانه برای ساخت برنامه های مبتنی بر رویداد با استفاده از توالی های قابل مشاهده است. اگر دوست دارید بیشتر درباره این کتابخانه و نحوه استفاده اون رو بدونید کافیه اینجا کلیک کنید و آموزش های لازم رو از مرجع اصلی سایت فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*