RxJava چیست؟

مرداد 16, 1397     میثم عبداللهی    

RxJava

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در مقاله ReactiveX درباره این کتابخانه و نحوه های استفاده اون بحث کردیم و گفته شد که این کتابخانه در زبان های مختلف از جمله Java نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم RxJava رو به طور کامل براتون توضیح بدیم و نحوه کار کردنش رو مورد بررسی قرار بدیم.

RxJava چیست؟

از Extensions Reactive یا به عبارتی Rx برای ایجاد و مصرف توالی داده ها در Java استفاده می شود. RxJava یک کتابخانه بنیادی و پایه ای برای ماشین مجازی جاوا است که امکان برنامه نویسی آسنکرون و رویدادگرا رو برای شما فراهم میکنه. این کتابخانه ابزاری هایی رو در اختیار شما قرار میده که لزومی به نوشتن کد های سنکرون ندارین. کتابخانه RxJava برای ساخت برنامه های Asynchronous و Event-based مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع RxJava

RxJava دارای دو نوع مختلف است که عبارتند از Observables و Observers یا Subscribers. از نوع Observables یا نظارت کننده ها به منظور منتشر کردن داده ها یا Event ها استفاده می شود و میتوان به عنوان مثال از آپلود ساده فایل یاد کرد. از نوع Observers یا ناظرین به منظور نمایش داده های ارسال شده استفاده می شود.

تفاوت RxJava و RxAndroid

داخل اندروید ما میتونیم از هر دو کتابخانه RxJava و RxAndroid استفاده کنیم. از اونجایی که ما در اندروید با استفاده از کد جاوا کد میزنیم پس برامون راحت تره تا از آر ایکس جاوا استفاده کنیم، اما یک سری ویژگی ها هم در اندروید وجود دارن که زبان جاوا اون ها رو شامل نمیشه و برای این ویژگی ها باید از RxAndroid استفاده کرد و این کتابخانه کلاس های خاصی رو برای اون ها در نظر گرفته است. به طور مثال در اندروید ما نمیتونیم روی thread یک UI با سرور ارتباط بر قرار کنیم و از طرفی Android UI Thread برای جاوا ناشناخته است، برای همین منظور از RxAndroid برای دسترسی به UI Thread استفاده می کنیم.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد RxJava یک کتابخانه برای ماشین مجازی جاوا است که امکان برنامه نویسی آسنکرون و رویدادگرا رو برای شما فراهم میکنه. اگر مایلید بیشتر درباره این کتابخانه و نحوه استفاده اون بدونید کافیه اینجا کلیک کنید و اموزش های لازم رو فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*