Realm Database چیست؟

مرداد 21, 1397     میثم عبداللهی    

Realm Database

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره یکی از سیستم های مدیریت پایگاه داده (Database) براتون مطلب بزارم و اون چیزی نیست جز Realm Database.

Realm Database چیست؟

Realm Database یک سیستم مدیریت پایگاه داده منبع باز (Open Source) است که در ابتدا برای موبایل در سیستم عامل های Android و IOS مورد استفاده قرار گرفت، سپس از آن در پلت فرم هایی مانند Xamarin و React Native و برنامه های کاربردی دسکتاپ استفاده شد. در سال 2016  Realm Database معرفی شد و پس از آن در سال 2017 اولین نسخه از آن انتشار یافت.

قابلیت ها

Realm Database هماهنگ سازی های دو طرفه بین Realm Object Server و پایگاه داده های جانبی مشتری که متعلق به کاربر وارد شده هستند را انجام می دهد. در این سیستم هر دوی توسعه دهنده و نسخه تجاری همراه با مجوز کسب و کار برای ادغام با دیگر سیستم های مدیریت پایگاه داده مانند PostgreSQL منتشر می شوند. توسعه و توزیع این سیستم مدیریت در GitHub انجام می شود.

ویژگی ها

Realm دارای ویژگی های زیاد و متنوعی است که در ادامه به بیان مهم ترین آن ها می پردازیم:

  • ارتباط بین اشیا از طریق لینک ها مجاز است. هر لینک یک Backlink به عنوان یک رابطه معکوس ایجاد می کند که با هر کدام از اشیا فعلی پیوند دارد.
  • نتایج پرس و جو توسط Realm Database نشان دهنده نمایه های موضوعی محلی هستند.
  • از Realm Database به عنوان جایگزین SQLite و CoreData یاد می شود، به طوری که در سال 2016 به عنوان بهترین دیتابیس اندرویدی انتخاب شد.
  • هر نمایه thread-local، اشیا پروکسی را که فقط از accessor به عنوان خوانده شده یا نوشته شده از پایگاه داده خوانده، باز می گرداند و این به این معنی است که تمام دسترسی ها به پایگاده داده تنبل است.
  • همان طور که هر نتیجه پرس و جو و هر شی پروکسی یک دید به داده های اساسی است، هر تغییری که در پایگاه داده انجام شود نیز در تمام اشیا هایی که به داده های مشابه اشاره می کنند، منعکس می شود (این ویژگی “معماری صفر کپی” نام دارد).

پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی

Realm Database از زبان های برنامه نویسی مختلفی پشتیبانی می کند که به عنوان مثال می توان از Objective-C، Swift،  Java (AndroidC# (Xamarin/Wim32/UWP و( JavaScript(Node js/ReactNative نام برد. این سیستم مدیریت پایگاه داده در سیستم عامل IOS زبان برنامه نویسی Swift و در سیستم عامل اندروید زبان برنامه نویسی Java را پشتیبانی می کند و می توان از آن استفاده کرد.

یادگیری

از Realm Database برای ذخیره سازی داده ها در چند دقیقه استفاده می شود، بنابراین شما می توانید برنامه های تلفن همراه را در کسری از زمان ایجاد کنید. همان طور که گفته شد این پایگاه داده یک جایزگین ساده و مناسب برای SQLite و Core Data است. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این پایگاه داده و نحوه کار با اون بدست بیارید کافیه اینجا کلیک کنین و اطلاعات لازم رو بدست بیارین. همچنین اگر دوست دارین آموزش کار با دیتابیس Realm در اندروید رو که داخل سایت موجوده رو ببینید، میتونید اینجا کلیک کنید و آموزش مربوطه رو از سایت دانلود کنید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*