انواع پایگاه داده ها

آگوست 16, 2018     میثم عبداللهی    

انواع پایگاه داده

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در این مقاله میخوام انواع پایگاه داده رو مورد بررسی قرار بدم  و تفاوت های بین اون ها رو براتون بگم. به طور کلی پایگاه داده ها در دو دسته SQL و NoSQL دسته بندی می شوند. در ادامه درباره انواع پایگاه داده ها و مقایسه اون ها با یکدیگر بحث خواهیم کرد.

پایگاه داده SQL چیست؟

SQL زبان استاندارد دستیابی و کنترل پایگاه داده ها می باشد. SQL بر پایه زبان پرس و جو ساخت یافته می باشد و به شما اجازه دستیابی و کنترل داده ها را می دهد. SQL می تواند درخواست های پیوسته یک پایگاه داده را اجرا کند و یک رکورد شامل اطلاعات را در ان ذخیره کند. SQL می تواند پایگاه داده جدید بسازد و یا جداول حاوی اطلاعات جدید را به Database اضافه کند. SQL اجازه تنظیم جداول و شیوه دستیابی به اطلاعات و نحوه نمایش اطلاعات را می دهد. Realm Database یک سیستم مدیریت پایگاه داده منبع باز است که با پایگاه داده های SQL کار می کند.

انواع پایگاه داده SQL

SQL Database دارای انواع مختلفی است. هر کدام از برنامه های پایگاه داده ای SQL شاخه های اختصاصی خودشون رو به استاندارد SQL اضافه می کنند. از My SQL Community Server، Microsoft Access، Microsoft SQL Server Express و Oracle Express Edition می توان به عنوان چند نمونه از Database های معروف نوع SQL نام برد.

پایگاه داده NoSQL چیست؟

پایگاه داده های NoSQL به نوعی از پایگاه داده های گفته می شود که به صورت رابطه ای پیاده سازی نشده اند. در پایگاه داده های مرسوم مانند SQL Server یا MySQL ، جداول و سطر ها و ستون ها تمام چیز هایی بودند که با ان ها سر و کار داشتیم. در واقع پایگاه داده های رابطه ای که از تئوری جبر رابطه ای استفاده می کنند، دیگر برای بسیاری از مسائل متمرکز به داده مناسب نیستند و برای حل این قبیل مسائل می توان از پایگاه داده های NoSQL استفاده کرد. این نوع پایگاه داده ها به راحتی می توانند با زبان های برنامه نویسی به وسیله Object Relational Mapping ارتباط بر قرار کنند.

انواع پایگاه داده NoSQL

پایگاه داده های NoSQL اکثرا متن باز و آزاد هستند و توسط شرکت هایی بزرگ اینترنت از جمله گوگل، آمازون، لینکدین، فیس بوک و اوبونتو طراحی و راه اندازی شده اند.  از Foundation DB، OrientDB، RavenDB و MongoDB می توان به عنوان چند نمونه از معروف ترین پایگاه داده های NoSQL نام برد.

مقایسه پایگاه داده های SQL و NoSQL

در پایگاه داده های NoSQL نیاز به طراحی شمای (الگوی) خاص برای داده ها نیست و می توانید داده های ورودی را از هر نوع متغییری انتخاب کنید و سیستم باید خودش را با ان ها مطابق کند. تفاوت دیگر قابلیت چند بخشی شدن خودکار و تشخیص هوشمند یکپارچگی است که در SQL طراح باید چند سرور بودن را در طراحی خود حتما لحاظ کند و بر طبق ان شمای پایگاه داده را پیاده سازی کند ولی در سیستم NoSQL چند سرور بودن به خاطر هوشمندی و بالا بودن سطح سیستم هیچ مانعی برای ادامه کار ندارد. پایگاه داده های NoSQL همچنین دارای Cache هستند و داده های پر استفاده را در ان نگهداری می کنند.

پس از تعریف انواع پایگاه داده و مقایسه ان ها می توان دریافت که پایگاه داده های NoSQL قوی تر و هوشمند تر هستند و با استفاده از ان ها میتوان به راحتی با پایگاه داده کار کرد.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

One thought on “انواع پایگاه داده ها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*