مقایسه Flutter و React Native

شهریور 2, 1397     میثم عبداللهی    

Flutter و React Native

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخواهیم به مقایسه Flutter و React Native بپردازیم و اون ها رو از جهات مختلف با هم بررسی کنیم.

Flutter چیست؟

Flutter ابتدا توسط گوگل به عنوان یک چارچوب رابط کاربری یا همون طراحی UI برای ایجاد رابط های بومی (Native) در سیستم عامل هایIOS و Android مطرح شد Flutter .با کد های موجود درون برنامه کار می کنه و اغلب توسط توسعه دهندگان و سازمان ها به دلیل استفاده رایگان (Free Use) و منبع باز بودن در سراسر دنیا مورد استفاده قرار میگیره. همچنینFlutter  یک روش اصلی برای ایجاد کردن برنامه های کاربردی برای Google Fuchsia است (Fuchsia  یک سیستم عامل مبتنی بر قابلیت هایی است، که توسط گوگل ارائه شده و توسعه یافته). اولین نسخه Flutter به نامSKY  شناخته شده و در سیستم عامل اندروید مورد استفاده قرار میگیره.

React Native چیست؟

ابتدای سال 2015 اولین نسخه stable یک کتابخونه جاوا اسکریپت متن باز(open source Java script)  برای توسعه رابط کاربری وب اپلیکیشن ها توسط فیس بوک منتشر شد.اسم این کتابخونه React  یا همون React Js  بود.محبوبیت این کتابخونه در اوایل انتشار به طور صعودی افزایش یافت به طوری که به جز فیس بوک کمپانی های Airbnb وNetflix  هم ازش استفاده میکنن. اواخر مارچ 2015 React Native  به عنوان یک فریم ورک جدید توسط فیس بوک منتشر شد که به شما این اجازه رو میده که با استفاده از جاوا اسکریپت و کتابخونه React  اپلیکیشن موبایل بسازید.

مقایسه Flutter و React Native

رابط کاربری

زمانی که می خواهید یک بلوک برای رابط کاربری ایجاد کنید، بزرگترین شکاف بین Flutter و React Native وجود دارد. React Native مبتنی بر اجزای بومی است و با Flutter کاملا متفاوت است. React Native بسیار خوب با مجموعه ویجت های اختصاصی کار می کند. متاسفانه برخی مشکلات نیز وجود دارد. به طور مثال بیایید کتابخانه Cupertino که دارای اجزای سبک IOS نیست را مورد بررسی قرار دهیم و این یک مشکل بزرگ در میان توسعه دهندگان نرم افزار تلفن همراه است. در جنگ بین Flutter و React Native ، تجربه کاربر با React Native سازگار تر است.

زمان توسعه

تعدادی از شرکت های توسعه نرم افزار تلفن همراه که امروز ظهور کرده اند، برتری خود را در تحویل به موقع پروژه ها نشان داده اند و React Native نیز یکی از بهترین شرکای این شرکت هاست. در مقایسه Flutter و React Native می توان گفت که Flutter جدید است و زمان زیادی برای توسعه پروژه ها نیاز دارد. React Native دارای اجزای آماده برای استفاده است که به سرعت بخشیدن در توسعه نرم افزار کمک می کند. Flutter همچنین وعده قابلیت استفاده با کیفیت بالا را می دهد، اما چارچوب توسعه نرم افزار نیاز به شناخت بیشتری نسبت به واکنش بومی دارد.

عملکرد

توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه که این زبان ها را به خوبی می شناسند مطمئنا با این نقطه قوت Google Flutter با برخی امتیازات اضافی آن آشنایی دارند. در Flutter لایه JavaScript به راحتی با اجزای بومی ارتباط بر قرار می کند. اما در طرف دیگر توسعه دهندگان برای ایجاد یک برنامه کاربردی، به یک محیط بومی احتیاج ندارند. در مجموع می توان Flutter را از لحاظ عملکرد بالاتر از React Native دانست.

Flutter و React Native- عکس 1

نتیجه گیری

تصمیم گیری بین اینکه کدام یک از این دو بهتر از دیگری است کمی سخت به نظر می رسد چرا که هر کدام جوانب مثبت و منفی خاص خود را دارند. اما به عقیده ی من Flutter یک چارچوب جدید است و زمان می برد تا مثل React Native به ثبات کامل برسد و برای توسعه برنامه های تلفن همراه مورد استفاده قرار گیرد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره مقایسه Flutter و React Native بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*