Python چیست؟

Python

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره یکی از پر طرفدار ترین زبان های برنامه نویسی براتون مطلب بزارم. زبان برنامه نویسی Python به شما اجازه میده سریع تر کار کنید و سیستم ها رو وادار میکنه تا به طور موثر تر ادغام کنند.

Python چیست؟

Python یک زبان برنامه نویسی سطح بالا تفسیر شده برای برنامه نویسی عمومی است. این زبان دارای یک فلسفه طراحی است که بر خواندن کد، به خصوص با استفاده از فضای خالی مهم استوار است. Python دارای یک سیستم نوع پویا و مدیریت حافظه خودکار است و پارادایم های چندگانه برنامه نویسی را پشتیبانی می کند. مفسر پایتون برای بسیاری از سیستم عامل ها در دسترس است.

ویژگی ها و فلسفه

Python یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم است. در این زبان برنامه نویسی شی گرا و برنامه نویسی ساختار یافته به طور کامل پشتیبانی می شوند و بسیاری از ویژگی های آن از برنامه نویسی کاربردی و برنامه نویسی گام به گام پشتیبانی می کند. Python از تایپ پویا و ترکیبی از شمارش مرجع و یک جمع کننده زباله تشخیص چرخه برای مدیریت حافظه استفاده می کند. طراحی پایتون برخی از برنامه های کاربردی در سنت Lisp را پشتیبانی می کند. فلسفه اصلی زبان در سند Zen of Python خلاصه شده که شامل موارد زیر می باشد:

  • زیبایی بهتر از زشتی است
  • آشکارا بهتر از ضمنی است
  • ساده بهتر از پیچیده است
  • پیچیده بهتر از بغرنج است
  • شمارش پذیری

به جای اینکه تمام قابلیت های آن به هسته اضافه شود، پایتون به شدت توسعه یافته و شامل این موارد می باشد.

نحو و معنا شناسی

Python به معنی یک زبان به راحتی قابل خواندن است و قالب بندی ان به لحاظ بصری بی نظیر است و اغلب از کلمات کلیدی انگلیسی استفاده می کند ولی در زبان های دیگر از نشانه گذاری استفاده می کنند. بر خلاف بسیاری از زبان های دیگر از بلوک های مجزا برای محدود کردن بلوک ها استفاده نمی کند و استفاده از نقطه ویرگول بعد از بیان اظهارات اختیاری است. این زبان استثنائات نحوی کمتر و موارد خاص نسبت به C یا پاسکال دارد.

کتابخانه ها

کتابخانه استاندارد پایتون که معمولا به عنوان یکی از بزرگترین نقاط قوط آن ذکر شده است، ابزار هایی را برای بسیاری از وظایف مناسب فراهم می کند. برای برنامه های کاربردی اینترنتی، بسیاری از فرمت های استاندارد و پروتکل هایی نظیر MIME و HTTP را پشتیبانی می کند. فهرست بسته پایتون (PYPI) مخزن رسمی برای نرم افزار شخص ثالث پایتون و حاوی بیش از 130000 بسته یا طیف گسترده از قابلیت ها از جمله: رابط کاربر گرافیکی، چارچوب وب، چند رسانه ای، پایگاه داده، شبکه سازی، چارچوب تست، اتوماسیون، مستندات و مدیریت سیستم است.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد، Python یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که برای برنامه نویسی عمومی تفسیر شده است. اگر مایلید درباره Python 3.7 و نحوه نصب ماژول های اون اطلاعاتی بدست بیارید، کافیه به این صفحه مراجعه کنید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*