TypeScript چیست؟

شهریور 8, 1397     میثم عبداللهی    

typeScript

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره زبان برنامه نویسی TypeScript براتون مطلب بزارم و اونو به طور کامل بهتون معرفی کنم.

TypeScript چیست؟

TypeScript یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که مایکروسافت ان را توسعه داده و نگهداری می کند. این زبان نحوی فوق العاده از جاوا اسکریپت است و تایپ اختیاری استاتیک را به زبان اضافه می کند. تایپ اسکریپت برای توسعه برنامه های کاربردی بزرگ و تبدیل به جاوا اسکریپت طراحی شده است. هدر این زبان برنامه نویسی برای ماژول های پایه Node.js نیز در دسترس است و این امر اجازه می دهد تا برنامه های Node.js را در TypeScript  توسعه دهیم.

طراحی زبان

TypeScript ناشی از کاستی های جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ در مایکروسافت و در میان مشتریان خارجی است. توسعه دهندگان این زبان به دنبال راه حلی برای شکستن سازگاری با استاندارد و پشتیبانی متقابل پلت فرم آن نیستند. تایپ اسکریپت نیز بر اساس دانستن این که پیشنهاد استاندارد ECMAScript به پشتیبانی بعدی برای برنامه ریزی مبتنی بر کلاس متعهد است، فعالیت می کند.

سازگاری با JavaScript

TypeScript فوق العاده سخت افزاری از ECMAScript است که خود یک سوکت ECMAScript 5 است که معمولا به عنوان جاوا اسکریپت یاد شده و نامیده می شود. به همین ترتیب، یک برنامه جاوا اسکریپت نیز یک برنامه TypeScript معتبر است و یک برنامه تایپ اسکریپت می تواند یکپارچه جاوا اسکریپت را مصرف کند. با استفاده از تایپ اسکریپت می توان از جاوا اسکریپت های موجود استفاده کرد و کد های تایپ اسکریپت را نیز با استفاده از ان ها تولید کرد.

شروع و پایان با جاوا اسکریپت

TypeScript از همان سینتکس و معنا شناسی شروع می شود که میلیون ها توسعه دهنده جاوا اسکریپت امروزه مورد استفاده قرار می دهند. در این زبان برنامه نویسی شما می توانید از کتابخانه های محبوب جاوا اسکریپتی نیز استفاده کنید. تایپ اسکریپت برای تمیز کردن و ساده سازی کد های جاوا اسکریپت که در هر مرورگر در Node.js اجرا می شوند، کامپایل می شود.

یادگیری بیشتر

TypeScript یک نمونه حرفه ای و فوق العاده از جاوا اسکریپت است که به صورت جاوا اسکریپت ساده کامپایل می شود. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این زبان برنامه نویسی و نحوه استفاده از اون بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید و اطلاعات لازم رو از سایت مرجع فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*