زبان برنامه نویسی Java

آگوست 31, 2018     میثم عبداللهی    

Java

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام یکی از مهم ترین زبان های برنامه نویسی رو بهتون معرفی کنم و اون چیزی نیست جز زبان Java.

Java چیست؟

Java یک زبان برنامه نویسی رایانه ای است که به صورت همزمان، مبتنی بر کلاس، شی گرا و به طور خاص طراحی شده است تا با کمترین وابستگی پیاده سازی ممکن کار کند. این زبان به توسعه دهندگان نرم افزار اجازه می دهد “یک بار بنویسند و همه جا اجرا کنند” به این معنی که کد کامپایل شده جاوا می تواند در تمام سیستم عامل هایی که از جاوا پشتیبانی می کنند بدون نیاز به کامپایل مجدد، اجرا شود. سیستم عامل اندروید یکی از معروف ترین سیستم عامل هایی است که از زبان جاوا برای برنامه نویسی استفاده می کند. آخرین نسخه از جاوا تحت عنوان Java 10 در مارچ 2018 منتشر شده و فعالیت می کند.

نحو (Syntax)

نحو جاوا تحت تاثیر ++C قرار دارد. برخلاف سی پلاس پلاس که ترکیبی از نحو برنامه نویسی ساختاری، عمومی و شی گرا است، جاوا به طور انحصاری به عنوان زبان شی گرا ساخته شده و فعالیت می کند. در این زبان تمام کد ها داخل کلاس نوشته می شوند و هر آیتم داده یک شی است به استثنای انواع داده های اولیه که به دلایل عملکرد اجرایی نیستند. بر خلاف ++C زبان جاوا از بارگذاری اپراتور یا چند ارثی برای کلاس ها پشتیبانی نمی کند.

Java SE

Java SE یا همان Java Platform Standard Edition به شما اجازه می دهد تا برنامه های جاوا را روی دسکتاپ و سرور، نصب و اجرا کنید. جاوا SE و تکنولوژی های جزئی، رابط کاربری غنی را ارائه می دهند. جاوا SE عملکرد، قابلیت حمل و امنیت که برنامه های کاربردی امروزی نیاز دارند را در اختیار شما قرار می دهد. محصولات مرتبط با Java SE شما را قادر به نظارت، نمایه سازی، استفاده از مسیر و مدیریت برنامه های جاوا مبتنی بر مرکز می کند.

Java ME

Java ME Embedded برای دستگاه های محدود شده با منابع ماژول مانند ماژول های بی سیم برای M2M طراحی شده است. از جاوا ME در کنترل صنعتی، زیر ساخت شبکه هوشمند، سنسور های محیط زیست و ردیابی استفاده می شود.

Java EE

Java EE یا همان Java Platform Enterprise Edition یک API و محیط زمان اجرا برای توسعه و اجرای برنامه های بزرگ، چند لایه، قابل اطمینان و مطمئن شرکت های قابل حمل و مقیاس پذیر است که می توانند به اسانی با برنامه های کاربردی و داده ها ادغام شوند.

اندروید

زبان جاوا به عنوان یک ستون کلیدی در اندروید به عنوان یک سیستم عامل اپراتور تلفن همراه مطرح است. اگرچه اندروید بر پایه هسته لینوکس نوشته شده است و به طور عمده در C نوشته شده است ولی اندروید SDK از زبان جاوا به عنوان پایه ای برای برنامه های اندروید استفاده می کند. اندروید کتابخانه استاندارد Java SE کامل را ارائه نمی دهد، اگر چه اندروید SDK شامل اجرای مستقل از یک زیر مجموعه بزرگ تر از آن است.

یادگیری

همان طور که گفته شد، جاوا یک زبان برنامه نویسی است که از آن می توان در سیستم عامل های مختلفی که زبان جاوا را پشتیبانی می کنند استفاده کرد و با استفاده از این زبان نیازی به نوشتن چند باره کد نیست و تنها یکبار نیاز به نوشتن ان است. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این زبان و نحوه کار کردن با اون بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*