Web Framework چیست؟

شهریور 18, 1397     میثم عبداللهی    

Web Framework

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در مقالات قبلی درباره Framework و انواع اون براتون مطلب گذاشتم. در این مقاله میخوام Web Framework رو بهتون معرفی کنم و بگم اصلا به چه دردی میخوره.

Web Framework چیست؟

Web Framework یا چارچوب وب (چارچوب وب برنامه) یک چارچوب نرم افزاری است که برای حمایت از توسعه برنامه های وب از جمله خدمات وب، منابع وب و API های وب طراحی شده است. چارچوب وب یک راه استاندارد برای ساخت و استفاده از برنامه های وب را فراهم می کند. چارچوب هاب وب با هدف خودکار کردن سربار مرتبط با فعالیت های مشترک انجام شده توسط وب، طراحی و ساخته می شوند.

انواع معماری web Framework

معماری MVC

بیشتر چارچوب های وب بر اساس مدل معماری MVC بنا نهاده شده اند و از آن پیروی می کنند تا مدل داده ها را با قوانین تجاری از رابط کاربر جدا کنند. این به طور کلی به عنوان یک روش خوب در نظر گرفته می شود زیرا کد مدل شده ان، استفاده مجدد از کد را ترویج می دهد و اجازه می دهد تا رابط های متعددی مورد استفاده قرار گیرند.

سازمان سه لایه

در سازمان سه لایه، برنامه های کاربردی در اطراف سه سطح فیزیکی تشکیل شده اند که شامل مشتری، برنامه و پایگاه داده است. پایگاه داده به طور معمول RDBMS است. این برنامه شامل منطق کسب و کار در حال اجرا بر روی سرور و ارتباط با مشتری با استفاده از HTTP است. مشتری در برنامه های وب یک مرورگر وب است که HTML را از طریق لایه برنامه اجرا می کند.

چند Web Framework معروف برای توسعه وب

Django

Django یک چارچوب وب رایگان و متن باز است که در Python نوشته شده و از الگوی معماری MVT یا همون model-view-template پیروی می کند. هدف اصلی Django این است که ایجاد وب سایت های پیچیده و مبتنی بر پایگاه داده را آسان تر کند. این چارچوب بر قابلیت استفاده مجدد، کد کمتر، اتصال کم و توسعه سریع تاکید می کند.

Express

Express یک چارچوب منبع باز برای Node.js برای ساخت برنامه های وب کلاسیک با سمت سرور و API است. به طور کلی این یک چارچوب استاندارد سرور برای پروژه هایی است که از جاوا اسکریپت در Backend استفاده می کنند.

این دو فریم ورک، جز فریم ورک های Backend هستند. حال دو نمونه از فریم فرک های Frontend رو مورد بررسی قرار میدیم.

Angular

Angular یک کتابخانه ی نوشته شده بر پایه جاوا اسکریپت است که ابتدا توسط شرکت گوگل به منظور تولید نرم افزار های تحت وب توسعه پیدا کرد. هدف اصلی Angular اضافه کردن امکاناتی به HTML است تا آن را از حالت زبان نشانه گذاری ساده خارج کند و ابزار های لازم برای تولید یک نرم افزار داده محور را به ساده ترین شکل ممکن فراهم کند.

Vue.js

Vue.js یک چارچوب جاوا اسکریپت متن باز برای ساخت رابط کاربری است. Vue.js به گونه ای طراحی شده است که به طور پیوسته قابل پذیرش باشد، به همین دلیل برای ادغام به پروژه هایی که از دیگر کتابخانه های جاوا اسکریپت استفاده می کنند از Vue.js استفاده می شود.

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*