زبان برنامه نویسی Lua

مهر 15, 1397     میثم عبداللهی    

Lua

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در این مقاله میخوام درباره زبان برنامه نویسی Lua و ویژگی های اون براتون مطلب بزارم.

Lua چیست؟

Lua یک زبان برنامه نویسی سبک وزن و چند پارادایم است که برای استفاده جاسازی شده در برنامه ها طراحی شده است. این زبان یک کراس پلت فرم است و مترجم آن در ANSI C نوشته شده است. این زبان در ابتدا در سال 1993 به عنوان زبان توسعه برنامه های کاربردی نرم افزار برای پاسخگویی به تقاضای روز افزون برای سفارشی سازی در آن زمان طراحی شده بود. این زبان امکانات اساسی بسیاری از زبان های برنامه نویسی رویه را فراهم می کند اما ویژگی های پیچیده ی ان ها را شامل نمی شود.

ویژگی ها

یک زبان برنامه نویسی ثابت و قوی

این زبان در بسیاری از برنامه های کاربردی صنعتی مانند Adobe Photoshop مورد استفاده قرار گرفته است. این زبان در حال حاضر پیشگام زبان اسکریپت در بازی است و دارای یک راهنمای مرجع کامل و جامع و چندین کتاب در مورد آن است.

سرعت

این زبان شهرت خوبی در عملکرد و کارایی دارد و ادعا می کند که سرعت آن، آرزوی دیگر زبان های برنامه نویسی است. معیار های چندگانه Lua نشان می دهند که این زبان سریع ترین زبان در حوزه زبان های اسکریپت تفسیر شده است. به دلیل سرعت بالای این زبان فراوانی قابل توجهی از برنامه های بزرگ در این زبان نوشته شده اند.

قابل حمل

این زبان در یک بسته کوچک توزیع می شود و در تمام سیستم عامل هایی که یک کامپایلر استاندارد C دارند، ساخته می شود. این زبان بر روی تمام دستگاه های یونیکس، ویندوز، دستگاه های تلفن همراه شامل اندروید، Windows Phone، IOS و بر روی ریز پردازنده های جاسازی شده مانند ARM اجرا می شود.

قابل جاسازی

Lua یک موتور زبان سریع با رد پای کوچک است که شما می توانید به راحتی در برنامه خود جاسازی کنید. این زبان دارای یک API ساده و مستند است که به ادغام قوی با کد نوشته شده به زبان های دیگر اجازه می دهد. این زبان در گسترش برنامه های نوشته شده با C، جاوا، سی شارپ، Smalltalk و ++C مورد استفاده قرار می گیرد.

رایگان

این زبان یک نرم افزار منبع باز و رایگان است که تحت مجوز MIT توزیع شده است و ممکن است برای هر هدفی از جمله اهداف تجاری و صنعتی بدون هیچ گونه هزینه ای مورد استفاده قرار گیرد.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد، Lua یک زبان برنامه نویسی قدرتمند، کارآمد، سبک وزن و قابل تعویض است. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این زبان و نحوه کار کردن با اون بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید و اطلاعات لازم رو از سایت مرجع فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*