زبان برنامه نویسی Swift

مهر 16, 1397     میثم عبداللهی    

Swift

سلام به شما کاربران عزیز و باحال. در این مقاله میخوام درباره زبان برنامه نویسی Swift که برای برنامه نویسی سیستم عامل iOS مورد استفاده قرار میگیره، براتون مطلب بذارم.

Swift چیست؟

Swift یک زبان برنامه نویسی جامع، چند پارادایم و کامپایل شده توسط Apple Inc است که برای IOS، macOS، watchOS، tvOS و لینوکس مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان برای چارچوب های Cocoa و بخش بزرگی از کد Objective-C موجود برای محصولات اپل، طراحی شده است. این زبان با چارچوب کامپایلر LLVM منبع باز ساخته شده و در نسخه 6 نرم افزار Xcode گنجانده شده است. در سیستم عامل های غیر لینوکس از کتابخانه زمانبندی Objective-C که به C، سی پلاس پلاس و کد Swift اجازه می دهد تا در یک برنامه اجرا شوند، استفاده می شود.

ویژگی های شاخص

Syntactic sugar

طبق محیط Cocoa و Cocoa touch بسیاری از طبقات معمول بخشی از کتابخانه Foundation Kit هستند که شامل کتابخانه رشته NSString (با استفاده از Unicode) و کلاس های جمع آوری NSArray و NSDictionary می باشند. در زبان برنامه نویسی Swift بسیاری از این موارد اساسی به هسته زبان ارتقا یافته اند و به طور مستقیم می توانند دستکاری شوند.

کنترل دسترسی

در این زبان پشتیبانی از پنج سطح کنترل دسترسی برای نماد ها شامل: باز، عمومی، داخلی، فایل خصوصی و خصوصی وجود دارد. بر خلاف بسیاری از زبان های شی گرا، در این زبان کنترل های دسترسی، سلسله مراتب ارث را نادیده می گیرند.

گزینه ها و زنجیره

یکی از ویژگی های مهم جدید در این زبان، option types یا همان نوع گزینه ای است که اجازه می دهد تا ارجاعات یا مقادیر به شیوه ای شبیه به الگوی معمول در C عمل کنند. این بدان معنی است که انواع غیر اختیاری نمی توانند خطای صفر را ایجاد کنند و کامپایلر می تواند اطمینان حاصل کند که این عمل امکان پذیر نیست.

کتابخانه ها، زمان اجرا و توسعه

این زبان از همان زمان اجرا سیستم Objective-C موجود استفاده می کند اما نیاز به iOS 7 یا macOS 10.9 یا بالاتر دارد. Swift و Objective-C را می توان در یک برنامه و با استفاده از C و ++C نیز استفاده کرد. برای کمک به توسعه برنامه ها و استفاده مجدد از کد های موجود، Xcode 6 یک سیستم نیمه اتوماتیک ارائه می دهد که یک Bridging Header ایجاد می کند تا کد Objective-C به سویفت انتقال یافته و نمایش داده شود.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد،  زبان برنامه نویسی سویفت برای برنامه نویسی IOS، macOS و لینوکس مورد استفاده قرار می گیرد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این زبان برنامه نویسی و نحوه شروع کار با اون و یادگیری اون بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید و اطلاعات لازم رو از سایت مرجع فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*