زبان برنامه نویسی Erlang چیست؟

اکتبر 16, 2018     میثم عبداللهی    

زبان برنامه نویسی Erlang

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در این مقاله می خوام درباره زبان برنامه نویسی Erlang براتون مطلب بذارم. Erlang یک زبان برنامه نویسی است که برای ساخت سیستم های زمانبندی نرم افزاری قابل انعطاف مورد استفاده قرار می گیرد.

زبان برنامه نویسی Erlang چیست؟

Erlang یک زبان برنامه نویسی همگانی، همزمان و همچنین یک سیستم زمان بندی جمع آوری زباله است. زبان برنامه نویسی Erlnag یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که توسط شرکت اریکسون ساخته شده و دارای یک ماشین مجازی است که می توان آن را در ویندوز، لینوکس، فری بی اس دی و سیستم های دیگر نصب نمود و از قدرت بیش از حد آن بهره برد. اصطلاح Erlang به طور متناوب با Erlang/OTP یا OTP استفاده می شود که شامل سیستم زمان اجرا Erlang، تعدادی از اجزای آماده برای استفاده (که عمدتا در Erlnag نوشته شده اند) و مجموعه ای از اصول طراحی برای برنامه های Erlang می باشد.

سیستم زمان اجرا Erlang

سیستم زمان اجرا Erlang برای سیستم هایی که دارای ویژگی های زیر باشند، مناسب است:

  • توزیع شده
  • تحمل خطا (ویژگی است که سیستم را قادر می سازد تا در صورت شکست، برخی از اجزای آن به درستی عمل کنند.)
  • نرم افزار Real-time
  • برنامه های بدون توقف و همیشه قابل دسترس
  • قابلیت مبادله دائم (جایی که کد را می توان بدون توقف یک سیستم تغییر داد.)

برنامه های استفاده کننده

از آنجایی که زبان Erlang یک زبان برنامه نویسی سمت سروره، پس توسط برنامه های مختلف برای برنامه نویسی سمت سرورشون مورد استفاده قرار میگیره. از جمله برنامه هایی که از این زبان برنامه نویسی استفاده کرده اند، می توان به فیسبوک، واتساپ و گوگل پلاس اشاره کرد. فیسبوک سیستم گفتگوی خود را با استفاده از زبان Erlang برای میلیون ها کاربر که به طور همزمان فعال هستند، اداره می کند. همچنین سرور های واتساپ و گوگل پلاس نیز از این زبان برنامه نویسی استفاده می کنند.

یادگیری بیشتر

زبان برنامه نویسی Erlang نیز مانند دیگر زبان های برنامه نویسی (Java، Swift، Objective-C، Lua) استفاده های خاص خود را داراست. این زبان به دلیل ساختار مربوط به برنامه نویسی سرور اکثرا در سمت سرور مورد استفاده قرار میگیرد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این زبان برنامه نویسی و نحوه کار کردن با اون بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید و اطلاعات لازم رو از سایت مرجع فرا بگیرد.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*