زبان برنامه نویسی Perl چیست؟

مهر 27, 1397     میثم عبداللهی    

زبان برنامه نویسی Perl

سلام به شما کاربران عزیز و دوشت داشتنی. در مقالات قبلی درباره زبان برنامه نویسی Erlang که یکی از زبان های برنامه نویسی سمت سروره با یکدیگر بحث کردیم. در این مقاله نیز میخوام درباره یکی دیگه از زبان های برنامه نویسی سمت سرور براتون مطلب بذارم و اون چیزی نیست جز زبان برنامه نویسی Perl.

زبان برنامه نویسی Perl چیست؟

زبان برنامه نویسی Perl یک زبان تفسیری، سطح بالا و شی گرا است که برای برنامه نویسی سمت سرور مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان به طور وسیعی ساختار خود را از زبان C و Shell Script و Sed گرفته و خصوصیات آنها را داراست. زبان برنامه نویسی Perl در زمینه های هوش مصنوعی، بانک های اطلاعاتی، سیستم عامل و صفحه گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان همچنین قدرت بسیار بالایی را در پردازش متن داراست (به عنوان مثال می تواند یک رشته را ایجاد کند و به عنوان یک فرمان سیستمی اجرا کند).

ویژگی ها

ساختار کلی Perl به طور گسترده ای از C به دست می آید. این زبان همچنین ویژگی های برنامه نویسی Shell Script را داراست. در Perl همه متغیر ها با Siglis های پیشنهادی مشخص شده اند که به متغیر ها اجازه می دهند به طور مستقیم در رشته ها تکرار شوند. Perl لیست ها را از Lisp، هش ها (hashes) را از AWK و عبارات منظم را از sed می گیرد. این کار ها باعث ساده سازی و تسهیل بسیاری از تجزیه و تحلیل ها، پردازش متن ها و وظایف مدیریت داده ها می شود.

طراحی

طراحی زبان برنامه نویسی Perl می تواند به عنوان پاسخ به سه رشته گسترده ی هزینه های سخت افزاری سقوط، افزایش هزینه های کار و بهبود تکنولوژی کامپایلر در صنعت کامپیوتر شناخته شود. بسیاری از زبان های رایج قبلی مانند Fortran و C به منظور استفاده کار امد از سخت افزار رایانه های گران قیمت استفاده می شوند. در مقابل Perl به گونه ای طراحی شده تا برنامه نویسان کامپیوتر بتوانند برنامه ها را سریع تر و راحت تر بنویسند. این زبان همچنین ویژگی های خاصی را داراست که باعث می شود تا نیاز برنامه نویس به استفاده از پردازنده و حافظه تسهیل پیدا کند.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد، زبان برنامه نویسی Perl یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سمت سرور است. این زبان همچنین به عنوان یک زبان چسبنده به زبان های برنامه نویسی دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این زبان برنامه نویسی و نحوه کار کردن با اون بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید و اطلاعات لازم رو از سایت مرجع فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*