استاندارد JSON چیست؟

مهر 28, 1397     میثم عبداللهی    

استاندارد JSON

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در این مقاله میخوام درباره فرمت فایل استاندارد JSON براتون مطلب بذارم.

استاندارد JSON چیست؟

JSON مخفف JavaScript Object Notation و یک فرمت فایل استاندارد باز می باشد که از متن قابل خواندن انسان برای انتقال اشیا داده، متشکل از جفت های ویژگی-ارزش و انواع داده های آرایه استفاده می کند. این فرمت یک فرمت بسیار رایج برای ارتباط مرورگر های سرور به طور غیر مستقیم (از جمله به عنوان جایگزینی برای XML در برخی از سیستم های سبک AJAX) می باشد.استاندارد JSON از نحو مشتق شده از جاوا اسکریپت برای نشان دادن داده ها به شیوه ی قابل خواندن برای هر دوی انسان و ماشین استفاده می کند.

آیا در پایگاه داده ها استفاده می شود؟

پایگاه داده های سند معمولا داده ها را در قالب استاندارد JSON یا چیزی بر اساس آن فرمت ذخیره می کنند. به جای جداول و ستون هایی که توسط پایگاه داده ارتباطی استفاده می شود، پایگاه داده سند اطلاعات را از طریق فرمت JSON ذخیره و پرس و جو می کند. در این پایگاه داده ها، به هر مجموعه ای از داده های این استاندارد به عنوان یک سند اشاره می شود. از انجا که ساختار سلسله مراتبی دارند، هر سند می تواند زیر مجموعه ای بر هر یک از کلید های آن داشته باشد.

مقایسه BSON و JSON

BSON مخفف Binary-JSON می باشد و به طور خاص توسط MongoDB برای پایگاه داده سند مورد استفاده قرار میگیرد. در حالی که استاندارد JSON به سادگی یک ساختار داده را نشان می دهد، MongoDB می تواند از BSON برای ساختن شاخص های پایگاه داده بر روی کلید ها در هر سطح استفاده کند و این امر باعث افزایش سرعت می شود. MongoDB همچنین مشخصاتی با نام GridFS فراهم می کند که می تواند در ارتباط با BSON برای ذخیره داده ها بر روی حداکثر اندازه سند استفاده شود.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد، این فرمت یک استاندارد باز و قابل خونده که میتونه اطلاعات و داده هایی مثل اطلاعات دیتابیس رو داخل خودش ذخیره کنه. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این استاندارد بدست بیارید، میتونید از سایت مرجع اون استفاده کنید. همچنین میتونید از اموزش مربوط به نحوه کار کردن با این استاندارد در اندروید که داخل سایت موجوده نیز استفاده کنید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*