زبان برنامه نویسی Scheme چیست؟

مهر 30, 1397     میثم عبداللهی    

زبان برنامه نویسی Scheme

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در این مقاله میخوام درباره زبان برنامه نویسی Scheme براتون مطلب بذارم.

زبان برنامه نویسی Scheme چیست؟

Scheme یک زبان برنامه نویسی است که پارادایم های متعددی از جمله برنامه نویسی کاربردی و برنامه نویسی اجباری را پشتیبانی می کند و یکی از دو گویش اصلی Lisp است. زبان برنامه نویسی Scheme در استاندارد IEEE استاندارد شده است. Scheme با توجه به فشرده بودن و ظرافت آن در کاربرد های متنوع، دارای کاربر های گوناگون است، اما فلسفه مینیمالیستی آن باعث اختلاف گسترده بین پیاده سازی های عملی در آن شده است.

ویژگی های متمایز

Scheme در درجه اول یک زبان برنامه نویسی کاربردی است و به همین دلیل دارای ویژگی های مشترک زیادی با دیگر اعضای خانواده زبان برنامه نویسی Lisp می باشد. نحو بسیار ساده این زبان بر اساس s-expressions است و لیست های پرانتز در اپراتور پیشوند با استدلال های آن دنبال می شوند. برنامه های Scheme همچنین شامل توالی لیست های توزیع شده نیز می باشند. لیست ها همچنین ساختار اصلی داده ها در Scheme هستند که منجر به همگرایی کد منبع و فرمت های داده می شوند.

ویژگی های طراحی اولیه

این زیر سیستم به بیان ویژگی هایی از Scheme می پردازد که آن را از دیگر زبان های برنامه نویسی مانند Lua، Java و یا Swift متمایز می سازد. در ادامه به بیان چند مورد از مهم ترین این ویژگی ها می پردازیم:

  • مینیمالیسم ( زبان برنامه نویسی Scheme یک زبان بسیار ساده است که از قدرت بیان بسیار بالایی برخوردار می باشد.)
  • محدوده واژگانی (مانند بسیاری از زبان های برنامه نویسی مدرن، این زبان نیز به صورت واژگانی محدود است.)
  • ساختار بلوک ( در این زبان ساختار بلوک، از زبان های متشکل از بلوک قبلی به ارث برده می شود.)
  • برج عددی (Scheme یک مجموعه نسبتا کامل از انواع داده های عددی شامل انواع پیچیده و منطقی را مشخص می کند که برج عددی نامیده می شود.)

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد، زبان برنامه نویسی Scheme یک زبان برنامه نویسی کاربردی و چند پارادایم است که دارای کاربرد های گوناگون و متنوع می باشد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این زبان برنامه نویسی و نحوه کار کردن با اون بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید و اطلاعات لازم رو از سایت مرجع فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*