GraphQL چیست؟

دسامبر 5, 2018     میثم عبداللهی    

GraphQL

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. در این مقاله می خواهیم زبان GraphQL رو با یکدیگر مورد بررسی قرار بدیم. این زبان یک زبان پرس و جو برای API های شما است.

GraphQL چیست؟

GraphQL یک پرس و جوی داده ای منبع باز و زبان دستکاری برای API ها است. همچنین یک زمان اجرا برای پاسخ دادن به پرس و جوها با استفاده از داده های موجود است. GraphQL در سال 2012 توسط Facebook توسعه یافت و سپس در سال 2015 به صورت عمومی منتشر شد. این زبان یک رویکرد کار آمد، قدرتمند و انعطاف پذیر را برای توسعه API های وب فراهم می کند و با REST و سایر معماری های سرویس وب مقایسه می شود و در تقابل است. GraphQL از خواندن، نوشتن یا همان تویض و اشتراک گذاری تغییرات در داده ها (به روز رسانی در زمان واقعی) پشتیبانی می کند.

چیزی که نیاز دارید را درخواست کنید

شما می توانید یک پرس و جو GraphQL را به API خود ارسال کنید و دقیقا همان چیزی که نیاز دارید را دریافت کنید، نه بیشتر و نه کمتر. پرس و جو های انجام شده با استفاده از این زبان، همیشه نتایج قابل پیش بینی ارائه می دهند. برنامه های کاربردی که از GraphQL استفاده می کنند، سریع و پایدار هستند زیرا آن ها به جای سرور، کنترل داده ها را دریافت می کنند.

دریافت اکثر منابع با یک درخواست

پرس و جو های این زبان نه تنها می توانند به خواص یک منبع به طور مستقیم اشاره کنند، بلکه می توانند به منابع بین آنها نیز اشاره کنند. بر خلاف API های REST معمولی که نیازمند بارگیری از URL های مختلف هستند، API های GraphQL هر داده ای را که برنامه ی شما نیاز داشته باشد را در یک درخواست کامل دریافت می کنند. برنامه های کاربردی که از این زبان استفاده می کنند، در هنگام کار بر روی شبکه های ارتباطی تلفن همراه با سرعت پایین نیز سریع هستند.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد، GraphQL یک زبان پرس و جو برای API ها و یک زمان اجرا برای نمایش این پرس و جو ها با استفاده از داده های موجود شما است. اگر مایلید درباره این زبان و نحوه کار کردن با اون اطلاعات بیشتری بدست بیارید، کافیه اینجا کلیک کنید تا اطلاعات لازم رو از سایت مرجع فرا بگیرید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*