بلاکچین چیست ؟

دی 21, 1397     زهرا حسینی    

بلاکچین چیست ؟

بلاکچین از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است . بلاکچین در واقع زنجیره ای از بلاک های متصل بهم است  .

بلاکچین یک فناوری جدید است که در تراکنش های مالی آنلاین به کار گرفته می شود و برای جلوگیری از کلاه برداری در معاملات ایجاد شده است . بلاکچین یک پایگاه داده ی توزیع شده است که هر کس می تواند درآن اعتبار معاملات را بررسی کند. در واقع بلاکچین مانند یک امضای دیجیتال عمل می کند.

بلاکچین یک پایگاه داده است که روی یک سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمامی کامپیوترهایی که به شبکه متصل هستند ، توزیع شده است .

در واقع بلاکچین یک دفتر دیجیتالی غیر قابل تخریب برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری اطلاعات در آن ، این گزارشات ثبت شده قبال هک و حذف شدن نیستند همچنین فناوری بلاکچین دارای یک استحکام داخلی قوی مانند اینترنت است

اولین کاربرد اصلی تکنولوژی بلاکچین، بیت کوین است که درسال 2009 منتشر شد. بیت کوین یک رمزنگاری است و بلاکچین فناوری ای است که آن را پشتیبانی می کند. به عبارت دیگر بلاکچین یک سیستم عامل و بیت کوین یک نرم افزاری روی این سیستم عامل است .

هر بلاک اطلاعاتی را در خود ذخیره می کند . به عنوان مثال برای یک تراکنش مالی مانند انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر، بلاک اطلاعاتی نظیر نام انتقال دهنده پول ، نام فرستنده پول ، مبلغ انتقالی و … را نگهداری می کند. بلاک های مختلف مانند زنجیره به هم متصل می شوند و البته مشخصات هر بلاک وابسته به بلاک قبل از آن می باشد.

علاوه بر اطلاعات ، هر بلاک یک مقدار هش منحصر به فرد در خود نگهداری می کند که نشان دهنده هویت آن بلاک است .مقدار هش هر بلاک از اطلاعات آن بلاک و هش بلاک قبلی به دست می آید.

کاربرد های بلاکچین

از بلاکچین علاوه بر فعالیت های اقتصادی و مالی در زمینه های دیگری مانند صنعت، پزشکی، جنایی و… می توان استفاده کرد. به عنوان مثال در مبحث پزشکی ، می توان در هر بلاک اطلاعات پزشکی بیماران را ذخیره کرد. این فناوری باعث می شود پزشکان سوابق بیماران را با امنیت بالایی نگهداری کنند  و در صورت نیاز آن را در اختیار سایر بیمارستان ها و مراکز درمانی قرار دهند . این کار علاوه برافزایش امنیت ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها، باعث کاهش خطرها و هزینه‌های مدیریت داده‌ها می‌شود.

علاوه بر این از بلاکچین می توان برای اعتبار سنجی و جلوگیری از تقلب در انتخابات الکترونیک استفاده کرد .

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*