توسعه Native Vs Cross Platform (چند پلت فرمی و بومی)

بهمن 20, 1397     زهرا حسینی    

توسعه Native Vs Cross Platform (چند پلت فرمی و بومی)

امروزه 99.6% از تمام برنامه های گوشی های هوشمند روی سیستم عامل های اندروید یا آی او اس اجرا می شوند. دو رکن تجاری ای که اپ ها براساس آن ساخته می شوند عبارتند از : 1. استفاده از اپ ها به عنوان یک کانال ارتباطی برای بالا بردن آگاهی عموم افراد از یک نام تجاری و برند مشخص و در واقع شناساندن آن به مردم ، 2. اپ هایی که که به خودی خود یک کسب و کار هستند . مهم این است که بین این دو تفاوت قائل شوید زیرا چیزی که انتخاب می کنید می تواند پول شما را ذخیره کند و یا شما را به دردسر بیندازد.

دو راه برای توسعه یک برنامه وجود دارد: Native  وCross   Platform (چند پلت فرمی و بومی) . این دو روش در زبان برنامه نویسی متفاوت اند و نقش مهمی در نحوه دریافت برنامه در هر پلت فرم خواهند داشت.

توسعه Native Vs Cross Platform (چند پلت فرمی و بومی)

 

Cross-Platform Vs. Native : تفاوت چیست ؟

برنامه های بومی (Native)

برنامه های بومی با زبان برنامه نویسی مخصوص هر پلت فرم توسعه داده می شوند . هر پلت فرم مخصوص این زبان های برنامه نویسی را به راحتی می پذیرد ؛ اگر کد صحیح باشد هیچ سوء تفاهمی وجود نخواهد داشت. زبان برنامه نویسی مخصوص پلت فرم اندروید ، جاوا و زبان برنامه نویسی پلت فرم آی او اس Objective-C یا سوئیفت می باشد. برنامه های کاربردی که با این زبان های برنامه نویسی توسعه داده می شوند تنها بر روی پلت فرم خاص خود قابل اجرا هستند.

مزایای برنامه های بومی (Native)
  • طراحی رابط کاربری (UI) طبیعی تر : با استفاده از توسعه بومی (Native) شما می توانید از ابزار خاصی برای ایجاد رابط ها و تعاملات زیبا استفاده کنید به طوری که کاربران را تشویق به ادامه استفاده از اپلیکیشن نمایید.
  • عملکرد بالا (UX): اگر کد بی عیب و نقض است ، عملکرد بی نظیر آن به برنامه های بومی یک مزیت بزرگ می دهد. کدهای بومی به طور مستقیم با نرم افزار و سخت افزار پلت فرم بدون نیاز به ترجمه یا واسطه ارتباط برقرار می کنند .
  • ویژگی های پلت فرم : برنامه های خاص دارای توابعی هستند که از تنظیمات سفارشی استفاده می کنند. به عنوان مثال، کاربری که بینایی قوی ندارد می تواند اندازه کلی فونت های صفحه نمایش را در هر پلت فرمی تنظیم کند. اگر برنامه بومی باشد، این تغییر فونت به راحتی و بدون هیچ مشکلی اعمال خواهد شد.
  • ابزارهای توسعه : توسعه بومی بسیار سخاوتمندانه تر از چند پلت فرمی (Cross-Platform) است. ابزارهای  بیشتر هستند و توانایی بالاتری دارند به در تست و اشکال زدایی قابلیت بالاتری دارند.
معایب برنامه های بومی (Native)
  • زمان مصرف شده : از آنجا که یک کد را نمی توان برای بیش از یک پلت فرم مورد استفاده قرار داد، توسعه دهندگان مجبور هستند زمان بیشتری را صرف ترجمه و یا در بسیاری از موارد بازنویسی کد کنند.
  • منابع انسانی : به طور متوسط هر انسان فقط در نوشتن و یا صحبت کردن یک زبان ماهر و تواناست. این مسئله در مورد توسعه دهندگان اپلیکیشن هم صدق می کند. برای توسعه برنامه های بومی برای سیستم عامل های مختلف، شرکت ها باید بیش از یک توسعه دهنده اپ استخدام کنند. توسعه دهندگان فردی معمولا در یک زمینه متخصص هستند و اگر به عنوان مثال یک توسعه دهنده  در iOS خبره باشد احتمالآ دانش لازم و کافی برا موفقیت در طراحی برنامه های اندروید را ندارد.

در مقاله بعدی ، به معرفی برنامه های Cross-Platform و شرح معایب و مزایای آن می پردازیم.

شاد و پیروز باشید 🙂

دسته‌بندی‌ : بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*