مزایا و معایب نرم افزار های cross-platform

بهمن 22, 1397     زهرا حسینی    

مزایا و معایب نرم افزار های cross-platform

در مقاله قبلی راجع به نرم افزار های Native  و مزایا و معایب آن صحبت کردیم. در ادامه قصد داریم به شرح مزایا و معایب نرم افزار های cross-platform بپردازیم.

البته، هر دولوپر می خواهد برنامه خود را به سرعت و به آسانی توسعه دهد. اینجاست که توسعه cross-platform به میدان می آید. برنامه های cross-platform با کدهایی ایجاد می شود که می تواند با سیستم عامل های مختلف منطبق شود.

خب ظاهراً این یک قابلیت بسیار عالی به نظر می رسد ولی همانطور که زندگی به ما آموخته است هر چیزی که ارزان و سریع است همیشه با کیفیت نیست.

مزایای cross-platform

زمان :

برخلاف برنامه های بومی (native) ، برنامه های cross-platform از یک کد پایه استفاده می کنند که در پلت فرم های مختلف قابل اجراست . بدین ترتیب سزمان توسعه تقریباٌ نصف می شود.

ارائه در بازار:

در اینجا دغدغه شما انتخاب یک پلت فرم خاص نیست  زیرا برنامه شما به طور همزمان برای هر دو پلت فرم اندروید و آی او اس ارائه می شود.

هزینه کمتر :

توسعه دهندگان کمی برای هر پروژه مورد نیاز است . بنابراین ، نیروی انسانی کمتر مساویست با ذخیره پول و سرمایه بیشتر.

سهولت در بروز رسانی :

در بازار امروز ، بسیاری از صاحبان اپ شاید 4 مرتبه در هر ماه نسخه ای از برنامه برای بروز رسانی ارائه دهند. خب بروزرسانی هزینه دارد اما زمانی که یک برنامه برای پلت فرم های مختلف قابل اجرا باشد هزینه های بروزرسانی حداقل می شود.

معایب cross-platform

مسائل مربوط به عملکرد :

بدون شک بزرگترین مسئله مربوط به برنامه های cross-platform مربوط به عملکرد می باشد .قدرت محاسباتی گوشی های هوشمند نسبت به کامپیوترهای شخصی بسیار کمتر است . ارائه اجزای HTML5 / CSS موجود در برنامه های cross-platform بسیاری از منابع گرافیکی و پردازنده را دریافت می کند بدین ترتیب زمان پاسخگویی برنامه کاهش یافته و موجب تأخیر در عملکرد آن می شود. این تأخیر به راحتی در اسکرول کردن و انیمیشن ها قابل مشاهده است .

اشکال در بروز رسانی:

در بروز رسانی برنامه های cross-platform ممکن است اشکالاتی ایجاد شده و برنامه را برای یک پلت فرم خاص غیر قابل استفاده کند. چارچوب ایجاد برنامه های cross-platform خیلی انعطاف پذیر نیست و برنامه شما ممکن است با یک بروز رسانی سازگار نباشد.

ناسازگاری:

همان طور که در بالا نیز اشاره شد برنامه های cross-platform با پلت فرم خود و یا برنامه های بومی ادغام نمی شوند . برنامه های native یا cross-platfrom ؟خب پاسخ این سؤال روشن نیست و به کسب و کار شما بستگی دارد.

همانطور که قبلاً ذکر شد دو نوع کسب و کار وجود دارد که به دنبال اپ هستند : افرادی که برنامه ای را برای یک معرفی و تبلیغات ساده می سازند و کسانی که نان و کره شان خود برنامه است. اگر شما دومی هستید برنامه های بومی بهترین گزینه برای شما هستند. در واقع اگر به دنبال کیفیت هستید برنامه های cross-platform  گزینه مناسبی برای شما نیستند.

شاد و پیروز باشید 🙂

 

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*