گوگل ترند (Google Trend) چیست ؟

بهمن 23, 1397     زهرا حسینی    

گوگل ترند (Google Trend) چیست ؟

گوگل ترند یک ابزار جستجوی آنلاین است که به کاربر اجازه می دهد تا ببیند معمولاً چه کلمات کلیدی، عبارات و موضوعاتی  در یک بازه زمانی خاص جستجو می شوند.

شرکت گوگل از سال 2006 این سرویس را راه اندازی کرده است . واژه‌ی Trend به معنای «روند» است که از طریق این سرویس ، می‌توانیم روند جستجوی واژه‌های مختلف در موتور جستجوی گوگل را مشاهده کنیم و با استفاده از اطلاعات بدست آمده سئوی وب سایت خود را بهبود ببخشیم .

به عنوان مثال ، نمودار زیر میزان جستجوی کلمه ی “کنکور” را در موتورهای جستجو در سال های اخیر نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کند این روند به طور متناوب افزایش و کاهش داشته است .

به طور کلی می توان گفت گوگل ترند ابزاری است که اطلاعاتی مختلفی راجع به کلمات و عبارات کلیدی مانند میزان جستجو و محبوبیت آنها در زمان های مختلف به ما می دهد. به علاوه با استفاده از این ابزار پر کاربرد می توانیم ببینیم یک کلمه کلیدی در چه شهر ها یا کشورهایی بیشتر جستجو شده است .  بنابراین می توان گفت گوگل ترند یکی از بهترین و سریع ترین ابزارهای کاربردی در سئو و بهینه سازی وب سایت است.

مقایسه کلمات کلیدی

یکی دیگر از قابلیت های گوگل ترند مقایسه کلمات کلیدی است . به عنوان مثال با استفاده از این ابزار می توانیم تفاوت بین googletrend  و google trend  را  بفهمیم و ببینیم کدام یک از این کلمات کلیدی بیشتر مورد جستجو قرار گرفته اند .

پس گوگل ترند در انتخاب کلمات کلیدی برای محتوای وب سایت و حتی تبلیغات در شبکه های اجتماعی کمک مفیدی به ما می کند زیرا می توانیم کلمات کلیدی که بیشتر مورد استفاده کاربران قرار گرفته اند را به کار ببریم و بدین ترتیب وب سایت خود را بهینه کنیم.

کلمات کلیدی مرتبط

گوگل ترند همچنین عبارات جستجو شده ی مرتبط و میزان محبوبیت این عبارات را به شما نشان می دهد .

گوگل ترند (Google Trend) چیست ؟

شما می توانید از داده های موجود در گوگل ترند برای چندین اهداف بازاریابی مختلف استفاده کنید:
  1. جستجوی پرداختی :

گوگل ترند می تواند برای اطلاع رسانی کمپین های فصلی ، کمک به برنامه ریزی هزینه و همچنین انبارداری موجودی مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه ، شما می توانید از گوگل ترند برای پیدا کردن کلمات و یا عبارات کلیدی غیر مرتبط استفاده کنید تا این عبارات و کلمات هزینه های شما را تحت تأثیر قرار ندهد

  1. سئو و بازاریابی محتوا:

از گوگل ترند استفاده کنید تا بفهمید چه افرادی در بازار هدف شما به دنبال جستجوی اطلاعات هستند . قرار دادن محتوا در مورد موضوعاتی که ترند هستند می تواند به بهبود ترافیک سایت شما کمک کند.

  1. الهام بخشیدن به خلاقیت تبلیغات :

گوگل ترند را مرور کنید تا ببینید چه موضوعاتی در حال حاضر تخیل عمومی است . به یک موضوع محبوب و ترند شده در موضوع بازایابی خود رجوع کنید و مطالبی را در مورد آن به اشتراک بگذارید.

نتیجه گیری

گوگل ترند به طور خاص برای بازاریابان محتوا و جستجوگرها ساخته نشده است. اما همانطور که می بینید، برای تحقیقات کلیدی بسیار مفید می باشد( سایر وظایف مرتبط با بازاریابی ) . درواقع هیچ ابزار دیگری برای ارائه  تازه ترین داده ها را درباره آنچه که در جستجوی در حال جستجو است، وجود ندارد .

شاد و پیروز باشید 🙂

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

One thought on “گوگل ترند (Google Trend) چیست ؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*