چند نفر گیمر در ایران داریم ؟

فروردین 10, 1398     زهرا حسینی    

چند نفر گیمر در ایران  داریم ؟

گیمرها همه جای دنیا هستند . در ایران هم مانند هر کشور دیگری صنعت گیم رشد قابل توجهی داشته است. بسیاری از فعالان در عرصه بازی و بازی سازی با شناخت سلیقه کاربران در رده های سنی مختلف توانسته اند در آمدهای بالایی را بدست آورند.

آمارهای رسمی نشان می دهد صنعت بازی های رایانه ای در ایران ، در هر سال حدود 4 هزار میلیارد ریال گردش مالی دارد. استقبال قابل توجه مخاطبان در رده های سنی مختلف هرچه بیشتر فعالان این زمینه را به عرضه هر چه بیشتر محصولات ترغیب می کند.

البته باید توجه داشته باشیم استقبال از بازی ها و در نتیجه فروش آنها فصلی است بدین صورت که در فصل بهار و تابستان بالاترین میزان خرید و فروش برای بازها و تجهیزات آنها وجود دارد .

چند نفر گیمر در ایران داریم ؟

چند گیمر زن و چند گیمر مرد داریم ؟

امروزه با توجه به همه گیر شدن تلفن های هوشمند و امکان دسترسی به اینترنت، بازی ها مخاطبان بیشتری را به خود جذب کرده اند . از جمعیت نزدیک به 80 میلیونی ایران، 39 میلیون و 150 هزار نفر آنلاین هستند و حدود 28 میلیون نفر آنها گیمر هستند ؛ گیمرهایی که از سه پلتفرم رایانه، کنسول و موبایل برای بازی استفاده می کنند. برخلاف باور عموم  که تصور می کنند بیشترین مخاطبین بازی ها مردها هستند ، آمارها نشان می دهد 37 درصد از گیمرهای ایرانی را خانم ها و  63 درصد آنها را آقایان تشکیل می دهند. از بین گیمرهای ایرانی ، 94درصد از سیستم عامل اندروید و 5 درصد بازیکنان هم از سیستم عامل ios استفاده می کنند و یک درصد باقی مانده هم مخاطبان ویندوز فون هستند میانگین سنی این جمعیت به 21 سال می‌رسد.

به گفته بنیاد ملی بازی های رایانه ای مخاطبان بازی ایرانی در سال 460 میلیارد تومان برای بازی ها هزینه می کنند که بیشترین آمار فروش متعلق به بازی های موبایلی است که77 درصد از این بازار را به خود اختصاص داده است. پس از بازی های موبایلی، لپ تاپ ها و کنسول ها، بازی رایانه ای کم مخاطب ترین ابزار را برای بازی تشکیل می دهند به طوریکه تنها 6 درصد از گیمرهای ایرانی را در بر می گیرد.

رده های سنی گیمرها

از کل جمعیت گیمرهای ایران ، 8 میلیون نفر آنها (31درصد)  کودکان زیر 12 سال هستند بنابراین طراحی بازی ها مختلف برای این گروه سنی درآمد خوبی در پی دارد . به علاوه 36  درصد این جمعیت را نوجوانان 12 تا 19 سال، 26 درصد را جوانان 20 تا 34 سال، 6 درصد را میانسال‌های 35 تا 59 سال و یک درصد را کهنسال‌های بالای 60 سال تشکیل می‌دهند.

البته باید در نظر داشته باشید حدود 47 درصد از این گیمرها به رده بندی سنی بازیها توجهی ندارند و براساس علاقه بازی مناسب را انتخاب می کنند.

محبوب ترین بازی ها در ایران

براساس آمار ، بازی Clash of Clans پر طرفدارترین بازی در ایران است و همانطور که می دانید هیچ محدودیت سنی برای این بازی وجود ندارد. در واقع اکثریت رده های سنی جذب این بازی شده اند. در رده دوم بازی PES  و در رده سوم بازی GTA  ، جز بازی های پرطرفدار در ایران هستند .

همانطور که مشاهده می کنید طراحی بازی امروزه یکی از پردرآمدترین شغل ها محسوب می شود بنابراین اگر علاقه مند یه یادگیری بازی سازی هستید اینجا کلیلک کنید .

دسته‌بندی‌ : بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*