MVP چیست ؟

فروردین 11, 1398     زهرا حسینی    

MVP چیست؟

یکی از مهم ترین مفاهیم در هر کسب و کار MVP  یعنی حداقل محصول قابل عرضه است . MVP مختصر شده Minimum Viable Product می باشد .

به عبارت دیگر MVP به حداقل محصول قابل عرضه و یا حداقل محصول پذیرفتنی و به عنوان ابزاری برای تست فرضیه ها گفته می شود.  استیو بلنک ام وی پی را اینگونه تعریف کرده است : «کمترین ویژگی‌هایی که می‌توان با کمک آن از مشتری بازخورد مناسب گرفت. » می توان گفت MVP حداقل چیزی است که می توانیم به مشتری نشان دهیم و بازخورد بگیریم.سپس براساس این بازخوردها می توانیم به کار خود ادامه دهیم و محصولی بسازیم که به بهترین شکل نیازهای کاربران ار برآورده کند.

mvp چیست ؟

چند مثال از MVP

یک مثال استفاده از ام وی پی  سایت زاپوس(Zappos) است :

موسس این وب سایت فروش آنلاین کفش ، نیک سوینگ مورین، در سال 1999 قصد داشت ایده خود را اجرایی کند اما نگران بود ایده او به شکست بینجامد . چون در آن زمان استفاده از اینترنت مانند امروز گسترده نبود و همه مردم به اینترنت دسترسی نداشتند . بنابراین او برای اطمینان از موفق شدن ایده اش ، به جای اینکه انواع مختلفی از کفش ها را بخرد و انبار کند و در صورت شکست دچار زیان مالی شود ، با چند فروشگاهی محل فروش کفش صحبت کرد. سپس نمونه کفش های این فروشگاه ها را در یک وب سایت ساده عرضه نمود . هرگاه مشتریان کفشی را سفارش می دادند آن را از فروشگاه ها می خرید و برای مشتری ها ارسال می کرد. بعد از اینکه از موفقیت ایده خود و همچنین استقبال مشتریان مطمئن شد ، اقدام به خرید و فروش گسترده کفش نمود.

مثال دیگر ام وی پی دراپ باکس است :

در سال 2007 ، آرش فردوسی و دریو هاستون موسسان dropbox قبل از اقدام به پیاده سازی این وب سایت ، یک ویدیو 2 دقیقه ای منتشر کردند . آنها  با ارائه ارزش پیشنهادی خود میزان علاقه کاربران را به محصول خود سنجیدند. نتیجه این شد که ۷۵۰۰۰ درخواست استفاده از محصولی که هنوز وجود نداشت را داده شد.

تفاوت ام وی پی با نسخه اولیه

ام وی پی بسیار سریع و با هزینه کم ساخته می شود. هدف ام وی پی تست فرضیه های مدل کسب و کار است . ام وی پی می تواند به صورت یک ویدیو ، پاورپوینت و یا هر چیزی دیگری باشد . اما نمونه اولیه ،محصول اصلی است که واقعاً  ساخته می‌شود تا به سوالات فنی و طراحی محصول پاسخ دهد. مثلا اگر محصول ما قرار است یک اپلیکیشن با انواع مختلفی از امکانات باشد نمونه اولیه همان اپلیکیشن با تعداد محدودی از امکانات است.

 

 

 

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*