سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس (CMS) چیست؟

    زهرا حسینی    

سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس (CMS) چیست؟

CMS یا Content Management System به معنای سیستم مدیریت محتوا می باشد.به عبارت دیگر CMS یک سیستم نرم افزاری است که صاحب یک کسب و کار می تواند به وسیله آن محتوای خود را مدیریت کند. برای استفاده از CMS نیازی به هیچ دانش برنامه نویسی و کامیپوتر نیست .بنابراین هر فردی و با هر تحصیلاتی می تواند از آن استفاده کند. از این سیستم نرم افزاری می توان برای امور از قبیل آپلود عکس و ویدیو ، به روز رسانی محتوا، تغییر زبان سایت و … استفاده نمود.

سیستم های مدیریت محتوا نقش بسزایی در گسترش فناوری وب ایفا کرده اند و باعث ایجاد تحولی عظیم در طراحی سایت شده اند . پیش از این برنامه نویسان سایت باید صفر تا صد یک وب سایت را برنامه نویسی می کردند و هر تغییر کوچک در وب سایت توسط متخصصین انجام می شد. اما با ایجاد و پیشرفت سیستم های مدیریت محتوا صاحبان کسب و کار به راحتی می توانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

سیستم های مدیریت محتوا دارای دو بخش هستند :

بخش عمومی (front end):

همان طور که از اسم آن پیداست بخش عمومی یا فرانت اند بخشی از وب سایت است که توسط همه کاربران مشاهده می شود . مانند همین صفحه ای که شما از وب سایت ویادولوپرز مشاهده می کنید.

بخش مدیریت (back end):

بخشی از وب سایت است که توسط مدیران کنترل می شود و تنظیمات وب سایت از طریق این بخش صورت می گیرد. بنابراین کاربران عادی به آن دسترسی ندارند.

انواع سیستم های مدیریت محتوا یا CMS ها:

سیستم های مدیریت محتوای متنوعی طراحی و ایجاد شده اند و بنا به سلیقه و نیاز کاربران مورد استفاده قرار می گیرند .

سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس (CMS) چیست؟

انوع مختلف سیستم های مدیریت محتوا به شرح زیر است :
  1. تجاری :برای استفاده از سیستم های تجاری ابتدا باید مبلغی را به تولیدکننده پرداخت نمایید.
  2. رایگان : این نوع از سیستم مدیریت محتوا رایگان است و نیاز به پرداخت هزینه ندارد اما سورس کد آنها رمزنگاری شده است و به صورت جداگانه فروخته می شود.
  3. متن باز : سیستم ها مدیریت محتوی متن باز رایگان هستند و به علاوه می توان در کدهای آنها تغییراتی ایجاد کرد . نمونه های این نوع سیستم ها  جوملا، وردپرس،مجنتو و…. هستند که وب سایت های بی شماری از آنها استفاده می کنند.
دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*