چطور و از کجا برنامه ‌نویسی را شروع کنیم؟

    زهرا حسینی    

چطور و از کجا  برنامه ‌نویسی را شروع کنیم؟

هدف این مقاله آسان و در دسترس ساختن یادگیری برنامه نویسی برای همه افراد است .  

سؤالات متداول :

  1. چه زبانی برنامه نویسی باید یاد بگیرم ؟
  2. برای چه زبان برنامه نویسی فرصت های شغلی بیشتری وجود دارد ؟
  3. محبوب ترین زبان های برنامه نویسی چه زبان هایی هستند ؟

تاپ ترین زبان های برنامه نویسی

اگر به دنبال تاپ ترین و حرفه ای ترین زبان های برنامه نویسی برای یک مبتدی هستید مقاله “زبان های برنامه نویسی لازم برای یک مبتدی در سال 2018 ” را مطالعه نمایید.

این مقاله برای پیدا کردن زبان های برنامه نویسی که امروزه مورد استفاده و مفید هستند ، مناسب است اما اگه شما در زمینه برنامه نویسی تازه وارد هستید توصیه نمی کنم که فقط براساس یک لیست تصمیم بگیرید.

نحوه انتخاب یک زبان برنامه نویسی

علوم کامپیوتر یک رشته تحصیلی کاملاً جامع و مرکب است . این به این معنی است که هر موضوع متوالی از موضوعات قبلی ایجاد می شود.

اگر شما قبلاً در مرسه سعی کرده اید برنامه نویسی را یادبگیرید و بهترین تلاش خود را انجام داده اید اما تلاش شما منجر به شکست شده است مشکل شما نبودید. یک استاد خوب در هر رشته جامعی ، با دقت برنامه های آموزشی را انتخاب می کند . با توجه به اینکه هر دانش آموز پیش نیازهای لازم و کافی و آمادگی اولیه را دارد ، انتظارات راجع به دانش گذشته دانش آموز باید روشن باشد. یک استاد خوب انتظارات را درک می کند و هیچ دانش فراتر از این دامنه را نمی پذیرد. هر چیزی که خارج از انتظارات است باید آموزش داده شود. هر موضوع در برنامه درسی به ترتیب مربوط به موضوعات دیگر است.

هیچگاه یک زبان را به خاطر رتبه بندی آن انتخاب نکنید؛ زبانی را انتخاب کنید که برای آن یک مسیر یادگیری کامل دارید که هیچ پیش فرض درباره دانش قبلی را ایجاد نمی کند.

چند نکته

  • قبل از شروع برنامه نویسی ، به نکته که در بالا توضیح داده توجه کنید : همه چیز در علوم کامپیوتر جامع است .
  • من دوست دارم این نکته را مجدداً تکرار کنم زیرا بزرگترین اشتباهی که شما می توانید به عنوان یک برنامه نویس مشتاق انجام دهید این است که تسلیم شوید چون فکر می کنید به اندازه کافی برای یاد گرفتن برنامه نویسی باهوش نیستید. یادگیری کدنویسی هیچ ارتباطی با هوش شما ندارد. بله، یادگیری برنامه نویسی سخت است، اما نه به خاطر اینکه شما چه کسی هستید، بلکه به این دلیل که موضوعات زیادی برای یادگیری وجود دارد.
  • اولین قاعده : بپذیرید که این سناریو برای شما اتفاق می افتد : شما به يک موضوع جديد معرفي شده ايد که اصلاً به شما مربوط نمي شود.

این سناریو بارها و بارها اتفاق می افتد. اینکه هر بار که این اتفاق افتاد چطور وضعیت را کنترل می کنید، تنها عامل موفقیت شماست.

  • اگر موضوعی که در حال یادگیری هستید به شما مربوط نبود، در جایی که هستید بمانید و به سمت موضوع بعدی حرکت نکنید. در واقع رفتن به جلو مانند تلاش برای اتصال سقف به یک خانه است که فاقد قاب، دیوار و پایه می باشد.
  • اگر آموزش (یا کتابی) که استفاده می کنید موضوع را به اندازه کافی توضیح نمی دهد، باید منابع دیگری را پیدا کنید. تسلیم شدن فقط به خاطر ناراضی بودن از آموزش ، بهانه خوبی نیست . امروزه آموزش های زیادی (ویدیویی و یا متنی) در وب سایت های مختلف وجود دارد و برای همه افراد در دسترس است . به عنوان مثال در زمینه جاوا و اندروید سایت wiadevelopers آموزش های مفیدی ارائه داده است . برای مشاهده چارت آموزشی اینجا کلیک کنید.

نتیجه گیری

برنامه نویسی سخت ولی برای کسانی که به آن علاقه دارند بسیار شیرین است پس اگر به این رشته علاقه مندید با هر سنی ، در هر جایی که هستید و با هر سطح هوش و استعدادی که دارید شروع کنید . برای شروع برنامه نویسی اندروید اینجا کلیلک کنید .

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*