اثر زیبایی – کاربرد پذیری

آوریل 6, 2019     زهرا حسینی    

اثر زیبایی – کاربرد پذیری

اثر زیبایی و کاربرد پذیری یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت .این یک ناکامی آشنا در تست کاربردپذیری مدیران است : شما کشمکش یه کاربر را با یک زیر مجموعه رابط کاربری بهینه مشاهده می کنید که با خطاها و موانع زیادی رو به رو شده است . سپس هنگامی که که از کاربر می خواهید تا در مورد تجربه خود نظر دهد، تنها چیزی که می تواند راجع به آن صحبت کند رنگ های عالی وب سایت است .

در طول آزمایش کاربرد پذیری ، یک کاربر در هنگام خرید در سایت FitBit با مسائل بسیاری مواجه شد از اذیت های جزئی در طراحی تعاملی گرفته تا نقص های جدی در ناوبری . در واقع این کاربر قادر به انجام کار خود بود اما به سختی . با این حال پس از تکمیل پرسشنامه به آسان بودن استفاده از وب سایت ، نمره بالایی داد و گفته بود ” به خاطر رنگ هایی است که در سایت استفاده شده است . مانند اقیانوس آرام است و عکس های بسیار خوبی است “. در واقع پاسخ مثبت احساسی ناشی از جذابیت زیبایی سایت باعث پنهان شدن مسائل مربوط به قابلیت استفاده آن می شود.

مواردی مانند این اغلب نتیجه اثر زیبایی – کاربرد پذیری هستند.

تعریف :

اثر زیبایی – کاربرد پذیری به تمایل کاربران به دیدن محصولات جذاب بیشتر از محصولات کاربردی بر می گردد.در واقع مردم معتقدند چیزهایی که بهتر به به نظر می رسند بهتر هم کار می کنند حتی اگر واقعاً کارآمدتر و مؤثرتر نباشند.

به عبارت دیگر، کاربران پاسخ احساسی مثبت به طراحی های بصری شما دارند و این باعث می شود نسبت به برخی مسائل کاربردی جزئی در سایت شما صبورتر باشند. در بیشتر موارد، این یک دیدگاه مثبت است . به همین دلیل است که یک رابط کاربری خوب نمی تواند یک رابط کاربری کارآمد باشد. طراحی یک رابط کاربری که جذاب و در عین حال کارآمد باشد، بسیار ارزشمند است .

اثر زیبایی – کاربرد پذیری

موفقیت اپل نمونه خوبی از مزیت رقابتی توجه به زیبایی شناسی است.

اثر زیبایی – کاربرد پذیری

گاهی اوقات شما می توانید روی اثر زیبایی – کاربرد پذیری ، با ترغیب کاربران به اینکه بالاتر از لایه بصری فکر کنند ، کار کنید. اما از سؤالات مبهم استفاده کنید مانند : “آیا نظری راجع به آسان و یا دشوار بودن پیدا کردن اطلاعات ندارید ؟”

همچنین می توانید کاربر را به صفحه ای با استفاده از فرآیندی چالش برانگیز برگردانید و از آنها بخواهید آنچه را اتفاق افتاده است ، توصیف کنند.

“طرح رنگ عالی” به این معنی نیست که طراحی بصری شما کار می کند

به یاد داشه باشید ، هنگامی که بازخوردهای مثبتی راجع به یک طراحی بصری در طول آزمایش دریافت می کنید، لزوما به این معنی نیست که طراحی بصری شما کار می کند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، ممکن است که کاربران شما تحت فشار باشند و نظرات خوبی را درباره وب سایت شما ارائه کنند.

به علاوه ، طراحی بصری شما ممکن است جذاب باشد اما قابلیت استفاده و کاربرد پذیری را پشتیبانی نکند. در این صورت هم ممکن است کاربران نظرات مثبتی داشته باشند.

نتیجه گیری

رابط های زییا ارزش سرمایه گذاری دارند . طراحی های بصری که برای کاربران شما جذاب هستند  . کاربران وب سایت هایی با طراحی بصری را جذب می کنند و در مورد مسائل و مشکلات جزئی صبورتر هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*