طراحی اختصاصی بهتر است یا قالب آماده؟

فروردین 18, 1398     زهرا حسینی    

طراحی اختصاصی بهتر است یا قالب آماده؟

یکی از سؤالاتی که در ابتدای طراحی یک وب سایت و یا ایجاد یک کسب و کار ذهن کاربران را به خود مشغول می کند این است :

“برای طراحی وب سایت بهتر است از cms های اختصاصی استفاده کنیم یا سیستم های مدیریت محتوای متن باز مانند جوملا ، وردپرس و ….؟؟”

در ادامه این مقاله با مقایسه این دو نوع طراحی به بیان ویژگی های هر یک از این ها می پردازیم :

  Cms اختصاصی

CMS یا Content managment system به معنای سیستم مدیریت محتوا و سیستمی برای مدیریت وب سایت می باشد. Cms اختصاصی سیستمی است که منحصراٌ برای شما طراحی شده است .در مقاله “cms چیست ؟”  به طور مفصل به تعریف cms  همچنین cms های اختصاصی پرداختیم .

  Cms متن باز – قالب های آماده

نرم افزارهایی مانند جوملا ، وردپرس و … که سیستم های مدیریت محتوای متن باز هستند ، مجموعه از صفحات از پیش آماده شده متعددی برای نیاز های مختلف طراحی و ارائه نموده اند . کاربران می توانند با استفاده از این قالب های آماده و بدون کد نویسی وب سایت خود را طراحی نمایند. در این قالب ها می توان عکس ها ، ویدیوها و… را تغییر داد .

مقایسه cms اختصاصی و قالب های آماده

در ادامه به مقایسه دو روش در طراحی وب سایت یعنی cms اختصاصی و قالب های آماده خواهیم پرداخت. در اینجا آیتم هایی مانند سرعت، امنیت، هزینه، زمان، پشتیبانی و امکانات مورد بررسی قرار می گیرد.

امنیت :

به طور معمول قالب های اختصاصی از امنیت بالایی برخوردارند . بنابراین امکان دزدین اطلاعات و کپی برداری از وب سایت هایی که با قالب آماده طراحی شده اند ، بسیار زیاد است .  به علاوه امکان از بین رفتن اطلاعات نیز در این قالب های آماده وجود دارد .

زمان و هزینه :

پر واضح است که طراحی سایت با قالب های آماده بسیار سریع و ارزان است زیرا به کد نویسی خاصی احتیاج ندارد . اما در مقابل طراحی قالب اختصاصی نیاز به زمان و هزینه چند برابری نسبت به قالب آماده دارد.

پشتیبانی :

سیستم هایی مانند وردپرس و جوملا ، به دلیل اینکه کاربران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارند ،پشتیبانی خوبی ارائه می دهند. اما سیستم های اختصاصی به دلیل اینکه متعلق به یک شرکت خاص هستند پشتیبانی آنها به کار و سابقه آن شرکت بستگی دارد .

کدام بهتر است ؟ cms اختصاصی یا قالب آماده ؟

برای انتخاب سیستم مناسب برای طراحی وب سایت نیاز به در نظر گرفتن چند مؤلفه دارید : “بودجه ” ، “نیاز” و “آینده” . اگر در ابتدای یک استارتاپ یا کسب و کار کوچک هستید و بودجه کلانی در اختیار ندارید استفاده از قالب های آماده بهترین گزینه برای شماست . اما اگر قصد دارید وب سایتی برای یک هدف خاص و برای یک شرکت معتبر و منحصر به فرد طراحی کنید و بودجه کافی در اختیار دارید ، استفاده از cms اختصاصی برای شما مناسب است .

 

 

 

 

دسته‌بندی‌ : بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*