امپراطوری اپ : چگونه با طراحی یک اپلیکیشن پولدار شویم ؟

    زهرا حسینی    

امپراطوری اپ : چگونه با طراحی یک اپلیکیشن پولدار شویم ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می توانید با طراحی یک اپلیکیشن پولدار شوید ؟ آیا علاقه ای به فعالیت در زمینه های نرم افزاری دارید؟

در دنیای امروز که استفاده از تلفن های هوشمند و اینترنت همه گیر شده است ، با فعالیت در زمینه های نرم افزاری می توانید درآمد خوبی را کسب کنید .  اپلیکیشن های موبایلی امروزه داغ تر از همیشه هستند و اگه کمی باهوش باشید و بازار را بشناسید می توانید یک کارآفرین موفق باشید و پول خوبی را از این راه کسب کنید .

اینترنت ، فرصت طلایی

تکنولوژی موبایل بزرگ ترین اتفاق آینده است و هنوز هم در دوره رشد وترقی به سر می برد. این تکنولوژی انقلابی به پا کرده و عصر جدیدی را می سازد که در آن همه به هم وصل هستند. بیش از 4.6  میلیارد موبایل در سراسر جهان استفاده می شود و این بازار جهانی با سرعتی فوق العاده رو به رشد است . کسانی که به سرعت دست به کار شدند و این فرصت طلایی را دیدند الان پول پارو می کنند.

زمانی که world wide web همه گیر شد وارد عصر جدیدی شدیم . مردم به راحتی می توانستند از دفتر کار یا خانه هایشان با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند و یا با دوستان خود در هر زمان و در هر جای دنیا به راحتی صحبت کنند. همچنین امروزه همه افراد با داشتن یک تلفن همراه هوشمند می توانند همه کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهند .

پس نتیجه میگیریم که اینترنت و تلفن های همراه یکی از بزرگ ترین و مفیدترین ابزاری هستند که مردم در اختیار دارند و روز به روز استفاده از آنها بیشتر می شود. با ورود به این بازار، مخاطبان زیادی دارید مخاطبانی که هر روز به دنبال اپلیکیشن های جدید تر و راحت تر برای انجام امور خود و یا حتی برای سرگرمی هستند پس می توان گفت جای پیشرفت زیادی خواهید داشت.

امپراطوری اپ

اخیراً کتاب های زیادی در زمینه کسب و کارهای اینترنتی و کارآفرینی منتشر شدند اما ” کتاب امپراطوری اپ” نوشته چادمورتا کارآفرین موفق و جوان ،  یکی از موفق ترین و بروز ترین کتاب های کارآفرینی است و می تواند نقشه راه بسیار خوبی برای افرادی باشد که به این نوع کسب و کارها علاقمندند.

چادمورتا

فقط داشتن ایده کافی نیست بلکه پیاده سازی آن نیز اهمیت دارد همان طور که این بازار رشد می کند رقابت هم بیشترشده و در نتیجه دیده شدن سخت ترمی شود .  چاد مورتا در این کتاب صرفاً یک دنیای خیالی را ترسیم نمی کند بلکه واقعا توانسته با رویکردی که جزییات آن را در کتاب شرح داده تبدیل به یک کارآفرین جوان موفق شود. این کتاب با یک لحن ساده و جذاب نقشه راهی را برای تمامی افراد علاقمند نشان می دهد و بیان می کند چطور می توانید در این بازار بزرگ اپایکیشن های موبایلی دیده شوید .

این کتاب در ده فصل تدوین شده است. فصل‌‌های این کتاب عبارت‌اند از: «گنجینه‌ای در دست شما»، «نصبش کن!»، «این دنیای جدید را کشف کن!»، «فرصت طلایی اپ شما»، «آن‌ها کار هستند و شما اندیشه»، «جذابیت بصری اپ»، «حفظ امتیاز»، «تکنیک‌های نینجایی که باعث پیشرفت اپ شما می‌شوند»، «پول را به من نشان بده» و «کروز کنترل».

چاد مورتا به شما نشان می دهد که چگونه ایده خود را عملی کنید . شاید شما فکر کنید برای پیاده سازی یک ایده موبایلی حتما باید برنامه نویس باشید !!! شما می توانید برای ایده خود یک برنامه نویس استخدام کنید تا اپلیکیشن شما را طراحی و پیاده سازی کند . اما با خواندن این کتاب یاد میگیرید چطور یک برنامه نویس استخدام کنید.

مروری بر مطالب امپراطوری اپ

شناخت بازار و مخاطب

شناخت بازار یکی از مهم ترین مسائلی است که می تواند باعث موفقیت و یا شکست شما شود . به عنوان مثال شما ایده ای دارید که کاملاً بی عیب و نقص است و می تواند به موفقیت بیانجامد اما در زمان درست آن را ارائه نمی کنید و این باعث شکست شما می شود. پس باید ابتدا بازار را بشناسید و همه جوانب را بسنجید و سپس ایده خود را عملی کنید . به عبارت دیگر باید فیدبک مخاطبان را تا حدودی پیش بینی کنید و اگر این فیدبک مثبت بود ، اقدام کنید.

یکی از دیگر از عوامل بسیار مهم در این حوزه ، سرعت است . به این معنی که وقتی اقدام به پیاده سازی یک اپلیکیشن می کنید نباید این پروسه طولانی شود زیرا ممکن است در این بازه مخاطب و بازار را از دست بدهید پس دوباره بر می گردیم به مسئله زمان که از اهمیت بالایی برخوردار است .

توسعه دهندگان چگونه درآمدزایی می کنند؟

بعد از پیاده سازی ایده و طراحی اپلیکیشن کافیست آن را در گوگل پلی، بازار و یا اپ استور منتشر کنید تا در سراسر کشور مورد دسترس همه مخاطبان شما قرار گیرد . در واقع پلن درآمدی در اینجا سود کم و فروش زیاد است . به این صورت که شما مبلغی جزیی برای اپ خود در نظر می گیرید و در مدت زمان اندک این مبلغ به میلیون ها تومان تبدیل می شود.

با اینکه اپ های پولی منبع مناسبی برای سود توسعه دهندگان هستند اما اپ های رایگان از آنها پیشی گرفته اند و منبع اصلی درآمد می باشند. اپ های رایگان هم پول ساز اند و هم راه خوبی برای محک بازار می باشند و می توانید براساس آن استراتژی خود را تنظیم کنید. اما چطور می توان از اپ های رایگان درآمد کسب کرد ؟! گاهی اوقات از اپ های رایگان برای تبلیغات نسخه پولی و کامل خودشان استفاده می شود. به عنوان مثال اپ انگری بردز از نسخه رایگان اپ خود برای سوق دادن مشتریان به سمت نسخه پولی استفاده می کند.

گاهی نیز توسعه دهندگان، اپ خود را برای مدت محدودی فقط رایگان می کنند و به این صورت آن را به سرعت انتشار می دهند . راه دیگر کسب درآمد از این اپ های رایگان هم به این صورت است که کاربر می تواند از بعضی قابلیت ها و امکانات اولیه استفاده کند برای استفاده از امکانات بیشتر باید پول پرداخت کند.

یک روش دیگر برای کسب درامد از اپ ، نمایش تبلیغات در اپ است که توسعه دهندگان می توانند به صورت رایگان اپلیکیشن خود را منتشر کنند و با استفاده از سرویس های تبلیغاتی (نظیر google ads) در اپلیکیشن خود تبلیغات قرار دهند و به ازای هر کلیک درامد کسب کنند.

یکی از معروف ترین سرویس های تبلیغاتی موبایلی در ایران تپسل است که ما در سایت ویادولوپرز آموزش کار با این سرویس در اندروید را آموزش داده ایم که شما می توانید از اینجا آموزش کار با این سرویس را مشاهده کنید.

ویژگی های یک اپ موفق

هر اپلیکیشن موفق ویژگی هایی دارد عبارتند از :

  • سرگرمی و تفریح : آیا اپ برای کاربران به اندازه کافی هیجان دارد ؟ آنها را می خنداند ؟ کاربران را در اپ نگه می دارد ؟
  • سهولت : اپ های خوب به آسانی قابل استفاده اند ، کاربران باید به سرعت متوجه نحوه کار کردن با اپ شوند و نیاز به خواندن دستور العمل های پیچیده نداشته باشند.
  • جذابیت : اپ باید جذاب باشد  و از قابلیت های نوآورانه ی دستگاه استفاده کند .
  • اعتیاد آور: هر اپ موفق باید طوری طراحی شده باشد که کاربر نتواند آن را کنار بگذارد و به عبارت دیکر باید کاربر را معتاد به استفاده کند که به این ویژگی گیمیفیکیشن نیز گفته می شود.
  • ارزش : اپ باید بیشتر از آن چیزی که برایش پرداخت شده در ذهن مشتری جا باز کند . به این معنی که کاربر بتواند مدام از آن استفاده کرده و نفع برد .
  • فراگیری فرهنگی: مخاطب اپ تا جایی که ممکن است باید زیاد باشد . هر چه مردم بیشتری بتوانند از اپ استفاده کنند امکان این که تبدیل به یکی از برترین اپ ها شود بیشتر است . به عنوان مثال یک بازی مثل کلماتیک به نحوی همه گیر شده بود که اکثر افراد در مترو ، تاکسی ، اتوبوس و …. از آن استفاده  و در مورد آن با هم صحبت می کردند .
  • گرافیک عالی : گرافیک خوب یک اپ به سرعت کاربران را به خود جذب می کند . در واقع گرافیک و ظاهر اپ یکی از مهم ترین مسائلی است که حتما باید به آن توجه شود .

عاشق ایده های خود نشوید !

بسیاری از توسعه دهندگان فکر می کنند چون ایده ای که دارند عالی و بی عیب و نقص است پس حتماً موفق خواهد بود . آنها یک اپ می سازند و توقع دارند به سرعت کاربران آن را ببینند و دانلود کنند. اما این طور نیست .همان طور که در بالا اشاره کردم، شما باید ابتدا بازار را بررسی کنید و ببیتید مردم به چه چیزی علاقه دارند و سپس براساس آن اپ خود را بسازید .

گاهی اوقات یک اپ از نظر شما فوق العاده ست اما مخاطبان آن را نمی پسندند و گاهی اوقات هم یک اپ از نظر شما بسیار سطحی و پیش پا افتاده است اما مخاطبان زیادی را جذب می کند .

تقلید کنید !

تقلید از رقبا یکی از واجبات این حرفه است ! حتما لازم نیست شما یک ایده جدید و نو پیاده سازی کنید گاهی اوقات برخی از بهترین ایده های اپ ، اصلاح یک اپ دیگر یا ایجاد تغییراتی در یک ایده قدیمی و بهتر کردن آن است . فرضاً یک اپلیکیشن منتشر می شود و مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند شما می توانید تغییراتی را در راستای بهتر شدن این ایده ایجاد و اپ جدید خود را منتشر کنید . به هیچ عنوان فقط کپی نکنید بلکه بررسی کنید که چرا فلان اپ موفق بوده است ، نظرات کاربران را بخوانید و سپس در جهت بهتر شدن آن تغییراتی ایجاد نمایید.

به عنوان مثال اولین اپ حمل و نقل آنلاین در ایران ، اسنپ بود . اما آیا الان بعد از گذشت چند سال ، اسنپ تنها اپ موجود در این دسته است ؟ خیر . اپ های زیاد دیگر که از اسنپ تقلید کردند ایجاد شدند و همه آنها کنار هم کسب درآمد می کنند. حتی خود اسنپ ، ایده نو و جدیدی نبود بلکه تقلیدی از اپ خارجی اوبر می باشد و می بینید که جز موفق ترین اپ های حال حاضر کشور است .

نتیجه گیری

همه مطالبی که گفته شد فقط بخشی از کتاب بی نظیر امپراطوری اپ است که می تواند شما در این مسیر یاری کند. پس اگر شما علاقمند به حضور در این عرصه هستید ، این کتاب می تواند یک راهنمای فوق العاده برای شما باشد چون کتابی کامل و جامع است و مهم ترین اینکه مطالب آن بروز بوده و مربوط به همین چند سال اخیر می باشد . شما می توانید امپراطوری اپ را از دیجیکالا تهیه کنید.

به علاوه اگر به برنامه نویسی علاقه دارید این مسیر برای شما راحت تر خواهد بود. برای شروع یادگیری برنامه نویسی اینجا کلیک کنید .

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*