افزایش بهره وری برنامه با تست A/B

سلام به شما کاربران عزیز و دوست داشتنی. امروز میخوام درباره تاثیر A/B Testing بر روی برنامه براتون مطلب بزارم و بگم چگونه میشه با استفاده از A/B Testing بیشتر از برنامه خودتون استفاده کنید. نحوه انجام تست A/B با استفاده از سرویس فایربیس داخل سایت موجوده و برای مطالعه مقاله مربوط به اون کافیه اینجا کلیک کنین.

تست A/B چیست؟

تست A/B یک روش آزمایش کنترل شده است که دو یا چند مدل رو با هم مقایسه می کنه تا یک فرضیه تایید یا رد شود. تست A/B بین یک عامل با دو ویژگی متفاوت انجام میشه، به طوری که عامل مورد نظر با ویژگی اول با همان عامل با ویژگی دوم مورد مقایسه قرار می گیرد تا میزان پاسخ دهی مورد سنجش قرار گیرد و از بین این دو ویژگی، یکی انتخاب گردد. تست A/B زمانی موثر تر است که در محیط زندگی انجام شود، یعنی در محیط واقعی انجام شود و جمعیت آزمایشی مورد نظر برابر جمعیت آماری جامعه در حال آزمایش باشد.

پنچ مرحله کلیدی تست A/B در یک برنامه

برای انجام تست A/B به بهترین صورت و اینکه بیشترین کارایی رو برای برنامه شما داشته باشه، باید اون رو طبق پنج مرحله کلیدی زیر انجام بدین و از این مراحل پیروی کنین. این مراحل عبارتند از:

  1. فرضیه خودتون رو بسازین
  2. یک پلت فرم تست A/B درست کنین
  3. فرضیه خودتون رو آزمایش کنین
  4. تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری
  5. اقدام

در ادامه هر یک از این مراحل به طور کامل توضیح داده خواهند شد.

گام اول: ساخت فرضیه دلخواه

یک فرضیه شامل یک توضیح پیشنهادی برای یک پدیده است و تست A/B یک روش برای تعیین درست بودن یک فرضیه است. فرضیه ممکن است با بررسی داده های موجود بوجود آید، ممکن است پیچیدگی داشته باشد و یا ممکن است فقط یک hunch باشد. به عنوان مثال فرضیه می تواند به این صورت تعریف شود که تعویض به ناحیه پایه به جای زبانه ها باعث افزایش جذب کاربر می شود.

گام دوم: ساخت پلت فرم تست A/B

چند سیستم عامل تست A/B در حال حاضر وجود دارند که یا به عنوان محصولات مستقل و یا به عنوان اجزای گسترده سیستم های تجزیه و تحلیل مانند Firebase Remote Config with Analytics (روش کلیک کن و بیشتر دربارش بدون) عمل می کنند. از طریق یک کتابخانه سمت سرویس گیرنده، سیستم عامل، برنامه را به عنوان مجموعه ای از دستور العمل های پیکربندی ارسال می کند. پلت فرم به خودی خود معنی ارزش هر یک از پارامتر ها رو به مشتری منتقل نمی کند و برای تفسیر این ارزش ها ملاک مشتری است. به این نکته توجه داشته باشین که باید پلت فرمی رو انتخاب کنید که با نیاز های تست A/B شما مقیاس پذیر باشد.

تست A/B- عکس 1

گام سوم: تست فرضیه

وقتی که فرضیه شما شناسایی شده و تست شما طراحی شده است و پلت فرم مربوط به تست A/B شما یکپارچه شده است، اجرای انواع آزمون های شما ساده ترین گام است. سپس تست خودتون رو اجرا کنین. پلت فرم تست A/B به عنوان نمونه مجموعه ای از کاربران را به جامعه تست تخصیص می دهد و سپس به هر نوع آزمونی پاسخ می دهد. پس از آن، این پلت فرم همچنان به توزیع جمعیت برای دوره آزمون مورد نظر ادامه می دهد. برای سیستم عامل های پیشرفته تر، پلت فرم تا زمانی که به اهمیت آماری برسد، تست شما را اجرا خواهد کرد.

گام چهارم: تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری

هنگامی که آزمون به طور کامل به پایان رسید، داده های جمع آوری شده توسط پلت فرم تجزیه و تحلیل شما می تواند برای تعیین نتیجه آزمون مورد استفاده قرار گیرد. اگر فرضیه مورد نظر شما توسط معیار های حاصل شده تایید شود می توانید فرض کنید که فرضیه درست است و در غیر این صورت اشتباه است. تعیین اینکه آیا نتایج مشاهده شده از لحاظ آماری قابل قبول هستند، بستگی به ماهیت و توزیع متریک دارد.

گام پنجم: اقدام

اگر فرضیه درست باشد و نوع جدید اون به نوع قدیمی تر ترجیح داده شود، پارامتر های پیکر بندی پیش فرض که به برنامه منتقل می شوند می توانند به روز رسانی شوند تا دستور العمل، آن را برای استفاده از نوع جدید، استفاده کند. هنگامی که نوع جدید به طور پیش فرض برای مقادیر کافی از زمان تبدیل شده است، می توان کد و منابع برای نوع قبلی را از برنامه در نسخه بعدی خود حذف کرد.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*