فایربیس (FireBase) و تحریم های آن برای ایران

    زهرا حسینی    

تحریم های فایربیس (FireBase) برای ایران

امروزه با توجه به گسترده شدن اینترنت و تلفن های هوشمند، تقریبا ًبرای هر کاری اپلیکیشن آن وجود دارد . بنابراین طراحی اپلیکیشن به یکی از شغل های پردرآمد در سراسر جهان تبدیل شده است . در مقاله “امپراطوری اپ : چگونه با طراحی یک اپلیکیشن پولدار شویم ؟” به طور مفصل به این نوع کسب و کار و راه های کسب درآمد از آن پرداخته ایم. اما اگر شما توسعه دهنده اپ باشید پس لازم است با سرویس فایربیس آشنا باشید.

فایربیس (FireBase) چیست ؟

پیش تر در مقاله “فایربیس چیست؟” به طور خلاصه به معرفی سرویس فایربیس پرداختیم .

فایربیس پلتفرم توسعه اپ های تلفن همراه گوگل است که به شما کمک می کند اپ خود را بسازید و ارتقاء دهید.

سرویس فایربیس  قابلیت ها و امکانات زیادی دارد. پیش تر گوگل  سرویس هایی مانند gcm یا Google Cloud Messaging و AdmobAnalytics  را به صورت جدا گانه عرض کرده بود و توسعه دهندگان برای دسترسی به آنها دچار سردرگمی می شدند اما در کنفرانس گوگل آی او سال میلادی ۲۰۱۶ (Google I/O 2016) شرکت گوگل موبایل، پلتفرم جدیدی برای اپلیکیشن های موبایل به نام فایربیس (Firebase) ارائه کرد.

سرویس فایربیس

سرویس فایربیس

سرویس های فایربیس (FireBase)

سرویس های فایربیس به دو گروه تقسیم می شوند که در این مقاله به شرح برخی از آنها خواهیم پرداخت.

سرویس های فایربیس

سرویس های فایربیس

 آنالیتیک : Firebase Analytics

سرویس گوگل آنالیتیک فایر بیس ، اطلاعات مربوط به رفتار و مصرف کاربران یک اپ  را جمع آوری می کند بنابراین شما می توانید بر این اساس این اطلاعات، بازار را بدست بگیرید.این سرویس کاملاً رایگان است و به شما نشان می دهد کاربران android و یا ios  شما چطور از اپ استفاده می کنند.  برای استفاده از این سرویس باید کتابخانه های مخصوص آن را دریافت کرده و سپس به پروژه اضافه کنید و از مزایای آن در اپلیکیشن خود بهره ببرید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سیستم اطلاعیه ها: Firebase Cloud Messaging(FCM)
 Firebase-Cloud-Messaging-FCM


Firebase-Cloud-Messaging-FCM

این سرویس برای شما امکان ارسال پیام و یا نوتیفیکیشن را به صورت رایگان فراهم می کند. بدین ترتیب که می توانید ایمیل و یا اطلاعات جدید جهت همگام سازی  و یا حتی رویدادهای جدید را به مشتری اطلاع دهید. به علاوه از طریق این سرویس برای درگیر کردن کاربر و بازگشت او به اپ ، می توانید برای او نوتیفیکیشن ارسال نمایید. این سرویس محبوب ترین سرویس فایربیس شناخته شده است .

برای مشاهده اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

احراز هویت : Firebase Authentication
Authentication

Authentication

بیشتر اپ ها نیاز دارند هویت کاربران خود را بشناسند و از تجربیات و اطلاعات خود راجع به هر کاربر، برای کاربران دیگر استفاده نمایند. سرویس احراز هویت  کاربرانی که وارد اپ شما می شوند را بررسی کرده و می شناسد. با استفاده از این قابلیت می تواند یک ورود امن برای کاربر ایجاد نمایید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سرویس Realtime Database:

سرویس دیتابیس realtime یک پایگاه داده ابری است که اطلاعات در آن به صورت JSON ذخیره و بعد از هر بار اتصال کاربر همگام سازی می شوند. وقتی شما یک برنامه cross-platform با sdk اندروید ، آی اوس و یا جاوا اسکریپت می سازید همه کاربران شما یک دیتابیس به اشتراک می گذارند و به طور خودکار به روز رسانی جدیدترین داده ها را دریافت می کنند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

این سرویس ها فقط بخشی از قابلیت ها و امکانات فایربیس می باشند .امکانات دیگری از قبیل Firebase In App Messaging ، Firebase Remote Config ، Firebase A/B Testing و … نیز در این سرویس در دسترس هستند.

فایر بیس (FireBase)برای چه نوع اپلیکیشن هایی مناسب است ؟

می توان گفت هیچ محدودیتی در نوع اپ هایی که می توانند از امکانات فایربیس استفاده کنند وجود ندارد. در واقع محدودیت فقط در پلتفرم هایی که از فایربیس بهره می برند،  وجود دارد. iOS و Android اصلی ترین هدف های sdk های فایربیس هستند . به علاوه پلت فرم های web ، Flutter ، Unity و C++ نیز از سرویس های فایر بیس استفاده می کنند. علاوه بر این sdk ها ، کتابخانه FirebaseUI نیز وجود دارد که امکانات مفیدی را برای تسهیل توسعه فراهم می کند.

چه سرویس هایی از فایر بیس برای ایران تحریم هستند؟

پس از شروع تحریم ها علیه ایران توسط شرکت‌های معتبری مانند گوگل، توسعه دهندگان برنامه‌های موبایل با مشکلات زیادی مواجه شده اند. در این میان یکی از مهمترین حوزه‌هایی که ظرف چند ماه گذشته توسعه دهندگان ایرانی را تحت تاثیر قرار داده، تحریم سرویس‌های فایربیس است.

سرویس هایی نظیر فایربیس ، به توسعه دهندگان کمک می کنند رفتارهای کاربر و چرایی این رفتار، ریزش کاربران و بسیاری از دیگر اطلاعات این چنینی را بررسی و تحلیل کنند. این گزارشات و آمارها توسعه دهندگان را در بهبود برنامه ها و سایر تصمیم گیری ها یاری می کند. در نتیجه با پیش بینی رفتار کاربران براساس این تجربیات روز به روز برنامه ها ارتقاء یافته و درآمد آنها افزایش پیدا می کند.

اما به دلیل تحریم ها، دسترسی به چنین سرویس هایی در ایران ناپایدار و تقریباً امکان ناپذیر است. به ویژه که این تحریم ها، با روشهای متداول نظیر استفاده از فیلترشکن رفع نمی شوند، زیرا در اکثر موارد IP ایران مسدود شده و امکان دریافت داده از کاربران اپلیکیشن وجود ندارد.

برای مثال در سرویس فایربیس بعضی از امکانات برای توسعه دهنده  یا کاربران و یا هردوی آنها تحریم است . این به این معنی است که اگر شما به عنوان توسعه دهنده قصد دارید از فایربیس استفاده کنید کاربران شما حتماً باید از فیلتر شکن برای  اپ شما استفاده کنند.

براساس جستجوهایی که انجام دادم به جز سرویس های آنالیز و نوتیفیکیشن سایر سرویس ها در ایران تحریم هستند .بنابراین باید به دنبال جایگزینی برای فایربیس باشیم .

سرویس های جایگزین برای فایربیس

در حال حاضر سرویس هایی از قبیل دیتابین ، بکتوری،بچ (batch ) ، پوشه و …  برای جایگزینی فایربیس وجود دارند. سرویس one signal هم جایگزین مناسبی برای فایربیس بود که متاسفانه برای ایران تحریم شده است. در این بین سرویس batch بهترین جایگزین برای فایربیس می باشد سایر سرویس ها رایگان نیستند  وهر ماه حدود ۱۰۰ دلار باید پرداخت کنید.

دسته‌بندی‌ : بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*