Proguard در اندروید

یک سلام گرم و دوستانه خدمت دوستان و یاران همیشگی مون ❤️. تو این آموزش قصد داریم بریم سراغ مبحث Proguard در اندروید ، که یک مبحث بسیار کاربردی در اندروید به حساب میاد؛ چون خیلی از شما دوستان درخواست این آموزش داده بودین.

Proguard چیست؟

Proguard یک خط فرمان، با فرمت Open Source است که کد جاوا را مختل کرده، بهینه سازی کرده و با هم ترکیب می کند. Proguard در اندروید قادر به بهینه سازی ، شناسایی و حذف کد های استفاده نشده است.  Proguard به عنوان بخشی از اندروید SDK توزیع شده و هنگام ساخت برنامه در حالت انتشار اجرا می شود (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید).

2 طرز تفکر اشتباه در مورد Proguard!

در مورد مبحث Proguard در اندروید دو طرز تفکر اشتباه وجود داره :

اول اینکه خیلی از دوستان فکر میکنند Progurad یک کتابخانه است که باید پروژه اضافه بشه تا بتونیم ازش استفاده کنیم ولی این طور نیست؛ Proguard یک خط فرمان که در همه پروژه های شما به صورت پیش فرض قرار داره و شما فقط باید این ویژگی رو فعال کنید (Proguard بخشی از SDK است).

مورد دوم اینکه اکثر شما دوستان فکر می کنید که تنها قابلیت Proguard در بهم ریختن کد هاست که به اشخاص این اجازه رو نده با مهندسی معکوس به سورس کد برنامه شون دسترسی پیدا کنند؛ ولی این یکی از قابلیت های Proguard محسوب میشه .

ویژگی های Proguard در اندروید

Proguard با وجود اینکه فقط یک خط فرمان است ولی با فعال سازی آن قابلیت های زیادی به پروژه شما اضافه میکنه که عبارتند از :

1 – بهینه سازی و حذف کد های استفاده نشده

Proguard ویژگی بسیار مهمی که دارد کد های بلااستفاده در پروژه را حذف می کند که این کار باعث کاهش حجم خروجی اپلیکیشن شما می شود. در یک پروژه بخش ها و کتابخانه های زیادی هستند ولی شما در برنامه تان فقط شاید از قسمتی از یک کتابخانه استفاده کردید و مابقی بخش های آن کتابخانه بدون استفاده باشند ، Proguard این کدها را بدون اینکه لطمه ای به اپلیکیشن شما بزند از بین می برد.

2 – کاهش منابع

قابلیت بعدی Proguard ، کاهش منابع استفاده نشده در برنامه است. منابعی که در یک پروژه اندرویدی وجود دارد از تصاویر گرفته تا فونت هایی که شما در برنامه تان استفاده می کنید. Proguard با بررسی سورس کد برنامه آن بخش از منابعی که هیچ استفاده ای نشده اند را حذف می کند و خروجی نهایی اپلیکیشن شما را کاهش می دهد.

3 – افزایش امنیت

اخرین قابلیت پروگارد هم، افزایش امنیت اپلیکیشن است. Proguard با هم ریختن سورس کد خروجی نهایی اپلیکیشن شما مانع از دسترسی اشخاص به سورس کد برنامه شما می شود و به این صورت امنیت اپلیکیشن شما رو بالا می برد.

من در این آموزش تمامی قابلیت های Proguard را به همراه نمونه کامل توضیح میدم تا شما با تغییراتی که Proguard بر روی یک پروژه ایجاد می کند آشنا بشین.

در اخر این نکته رو بگم پیشنیاز این مبحث، نحوه ساخت فایل APK در اندروید استودیو است؛ چون ما در این آموزش باید از پروژه خروجی بگیرم به همین علت شما دوستان باید به این مبحث آشنایی داشته باشید.
مدت زمان آموزش :   50 : 13 : 00
حجم آموزش : 112 مگابایت

دموی این دوره :

4,200تومان – خرید

نظرات

برای ثبت نظر باید ابتدا وارد اکانت خود شوید